Bývalý plzeňský proděkan Milan Kindl a další dva členové rozhodčího senátu měli za přezkum nálezu v arbitráži České republiky a společností Diag Human každý dostat deset milionů korun. Deníku Právo informaci potvrdil nejmenovaný zdroj blízký vedení ministerstva.

Zvýšení odměny pro rozhodce údajně iniciovalo ministerstvo, vzhledem k současným aférám kolem Kindla ale prý částka "již nemusí být aktuální". "Ministerstvo se chce důrazně ohradit proti spekulacím, že iniciovalo zvýšení odměny na deset milionů korun pro každého rozhodce," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Mluvčí uvedl, že jediný konkrétní návrh na výši odměn vzešel zatím pouze od právního zástupce společnosti Diag Human SE. "S ohledem na důvěrnost rozhodčího řízení bohužel nemůže ministerstvo sdělit, jakou částku protistrana nabídla," dodal Sršeň.

Členy senátu jsou kromě Kindla i jeho student - šéf Hospodářské komory a pražský zastupitel za ODS Petr Kužel a švýcarský rozhodce Damian Della Ca. Přezkumný rozhodčí senát byl ustaven loni v létě, po prohře ČR v původní arbitráži s Diag Human, a dodnes se případu zřejmě ani nezačal pořádně věnovat, uvedl deník.

Rozhodci v předchozím tříčlenném senátu, kteří kauzou zmařených obchodů s krevní plazmou zabývali přes deset let, si za to mezi sebou rozdělili asi 250.000 korun.

Třináct let trvající arbitráž s firmou Diag Human majitele bechyňského zámku Josefa Šťávy je pravděpodobně nejdelším obchodním sporem v dějinách Česka.

Loni v srpnu první rozhodčí senát vynesl konečný nález, podle něhož musí stát Šťávu odškodnit téměř devíti miliardami korun kvůli tomu, že ho ministerstvo zdravotnictví v první polovině 90. let vyhnalo z trhu a zničilo jeho lukrativní obchody s krevní plazmou. Od loňského verdiktu přibyly k částce určené rozhodci úroky za více než 400 milionů korun.

Kindl: Neprodávejte byty přímo nájemníkům

Lidové noviny také informují o tom, že Kindl měl zpracoval nezávislý posudek týkající se prodeje 2.000 bytů firmy ČEZ. V tomto odborném materiálu však postupně zavrhl různé varianty řešení, když ČEZ doporučil prodat byty firmě, která se zaváže nabídnout je stávajícím nájemníkům.

Následně pak ČEZ pověřil Kindlovu advokátní kancelář samotnou organizací prodeje bytů. Ve výběrovém řízení pak vyhrála společnost Murom, když minimálně s jedním z jejich představitelů se Kindl dobře zná.

V samotném odborném posudku Kindl postupně například odmítl ponechání bytů ve vlastnictví ČEZ. A to z důvodů, že by to znamenalo "výraznou investiční zátěž pro společnost". Prodávat je přímo nájemníkům by pak zase podle posudku trvalo příliš dlouho. "Stejnou vadu má také prodej celých domů sdružením, která by nájemníci založili," stojí ve zprávě.

Důvodem, proč Kindl nakonec navrhl tuzemské energetické jedničce prodej nájemníkům byl, že je tento postup standardním a zároveň sociálně šetrným řešením. Následně pak společnost ČEZ pověřila Kindlovu advokátní kancelář, aby prodej bytů zorganizovala.

V tomto tendru byty získala firma Murom, když člena představenstva Jiřího Drábka Kindl zastupoval jako advokát, což Drábek LN potvrdil. Na faktu, že jeho firma získala byty nevidí Drábek nic zvláštního. 

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že jeho firma nevěděla o tom, že posudek za Ústav státu a práva dělal Kindl, který je uveden jako zpracovatel skutečně pouze v interních dokladech ústavu. Pod posudkem je podepsány někdejší šéf ústavu Jaroslav Zachariáš. LN uvádějí, že pro ČEZ ale Kindl pracoval v regionu severních Čech i v jiných případech.

Kindl je zapojený do problémů na Právnické fakultě Západočeské univerzity, které začaly plagiátorskou aférou. Později se objevily pochybnosti o tom, zda bylo studium na plzeňských právech standardní. Kindl se kvůli aféře vzdal funkce proděkana a ke konci října prý školu zcela opustí. Ministerstvo školství se rozhodlo podat kvůli aféře trestní oznámení.