Elektrárenská společnost ČEZ označila jako kalamitní situaci v celkem osmi okresech. Silný vítr, mokrý sníh a padající větve nebo rovnou celé stromy strhávaly vedení po celý den. Bez proudu bylo až 70 tisíc domácností. Na opravách pracuje asi 1500 lidí. ČEZ na opravy povolal montéry z partnerských firem. Většina poruch by měla být během dneška opravena.

Na Vsetínsku si radnice vyžádala pomoc profesionálních hasičů. Jablonec nad Nisou prožil nejen bílý, ale také pořádně chladný den. Teplárna kvůli výpadku přestala do města dodávat teplo. Počasí tak udělalo radost zřejmě pouze dětem, protože ředitelé některých škol zrušili vyučování.

Lavinové nebezpečí 

Sníh zkomplikoval dopravu. Spadlé stromy přerušily na mnoha místech železniční tratě, nejhorší situace byla v Beskydech nebo Jeseníkách. Dopravní policie od rána eviduje desítky dopravních nehod. Velké komplikace způsobily především kamiony. Silničáři byli nuceni uzavřít dálnici D8 na Ústecku. Nákladní vůz zde uvízl na kluzké silnici mezi tunely v Krušných horách. Před tunelem u Libouchce se vytvořila dlouhá kolona.

Řidiči kvůli náhlému příchodu zimy vzali útokem nejbližší pneuservisy. Mechanici hlásí několikanásobně více práce než před minulý týden. 

Podobně brzkou sněhovou nadílku nepamatuje ani horská služba. Podle historických pramenů nasněžilo podobné množství sněhu tak brzy naposledy před 30 lety. Na závětrné straně Krkonoš a Jeseníků leží přes jeden metr vysoká vrstva čerstvého sněhu, byl proto vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Tragické následky si vyžádala sněhová kalamita v zahraničí. V Polsku si mráz vybral již tři oběti. Výpadek proudu postihl čtvrt milionu lidí. 

Předpověď počasí na příští dny slibuje nepatrné oteplení. O víkendu bude stále pršet, ve vyšších polohách sněžit. Mělo by se postupně oteplovat. V závěru příštího týdne slibují meteorologové návrat podzimu s polojasnou oblohou a teplotami až kolem 14 stupňů Celsia.

Sledovali jsme online

 
15.10.2009 11:40

Severní a střední Morava: Po sněhové kalamitě bez proudu na 30 tisíc odběrných míst. Bez elektřiny je téměř celé Vsetínsko. Velké výpadky jsou i na Jesenicku, Frýdecko-Místecku a Šumpersku.

Na mnoha místech strhly elektrické vedení spadlé stromy, které nevydržely nápor čerstvě napadaného sněhu.

"Na opravy nasazujeme maximum lidí, budeme pracovat v kuse, přesto se některé práce protáhnou do zítřka (pátku)," poznamenala mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová. Dodala, že momentálně energetici registrují asi 30 poruch na vysokém napětí.

 

15.10.2009 11:40
Vysočina: Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku je neprůjezdný. Hřebečský tunel je uzavřen kvůli opravám, objízdná trasa, která vede po staré komunikaci, bude kvůli možnému pádu stromů uzavřená minimálně do pátku do 10:00.
15.10.2009 11:43

Krkonoše a Jeseníky: Horská služba po silném sněžení v noci na dnešek vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Do rána tam napadlo 50 centimetrů sněhu. V Krkonoších fouká vítr rychlostí přes 140 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu.

"Nový sníh napadl na teplou zem a jeho vrstva je velmi nestabilní. Proto nedoporučujeme vstup do lavinových katastrů, zejména na svahy nad 35 stupňů," uvedl lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr.

V Jeseníkách leží na závětrných svazích nestabilní vrstva sněhu o síle přes jeden metr. Horská služba v Krkonoších turistům nedoporučuje hřebenové túry a pohyb mimo značené trasy.

15.10.2009 11:45

Jablonec nad Nisou: Více než čtyřicetitisícové město je kvůli dvoudennímu hustému sněžení na pokraji kalamity. Kvůli výpadku elektrického proudu nefunguje ve městě teplárna a mino jiné hrozí uzavření škol.

"Hlavní i vedlejší přístupové komunikace do města ucpávají auta, ze střech padají laviny sněhu," dodal řekl starosta Petr Tulpa. Teplárna přestala teplo do Jablonce dodávat dnes zhruba v 03:00. O možném vyhlášení kalamitního stavu radnice rozhodne v pátek dopoledne.

15.10.2009 11:46
Předpověď počasí: 

V Česku zavládla zima, sněží, fouká vítr a nejvyšší teploty nedosahují ani čtyř stupňů Celsia. Ani nadcházející víkend neslibuje výrazné zlepšení. Meteorologové hlásí optimističtější výhledy až od příštího týdne, kdy by mohly teploty vzrůst na 15 stupňů Celsia.

Přestože to tak zatím nevypadá, podle Českého hydrometeorologického ústavu se začne mírně oteplovat. V pátek by rtuť teploměru mohla narůst o jeden stupínek, od úterý pak na devět stupňů Celsia. O víkendu by mohly skrz mračna proniknout první sluneční paprsky.

15.10.2009 11:47

FOTOGALERIE: Jak to vypadalo na mnoha místech v Česku? Podívejte se ZDE.

15.10.2009 11:56

Zahraničí: Svět jako by se zbláznil. Zatímco střední Evropu sužují teploty pod bodem mrazu a sněží nejen na hřebenech hor, v cizině je situace naprosto opačná.

Moskva ve středu naměřila nejvyšší teplotu za posledních třicet let, tepoměry ukazovaly 17 stupňů Celsia. Také nad Aljaškou svítí slunce a tamní golfová hřiště prodloužila sezónu.

Nevěříte? Podívejte se ZDE.

15.10.2009 11:59

Střední Čechy: Na silnicích ve vyšších polohách leží místy rozbředlý sníh. Silničáři nabádají řidiče, aby jízdě věnovali maximální pozornost. Teploty se pohybují kolem nuly a vozovky mohou někde namrzat. Žádné vážné problémy v dopravě ale hlášeny nejsou.

Dálnice jsou po chemickém ošetření mokré, na brněnské D1 a hradecké D11 může být dohlednost vlivem srážek snížena.

Sněhové přeháňky se vyskytují prakticky v celém kraji

15.10.2009 12:03

Teplotní rekordy: Teplotní rekordy pražského Klementina dnes pravděpodobně nepadnou. Nejméně bylo v tento den naměřeno již v roce 1784 a sice mínus 1,5 stupňě Celsia. V Praze drobně sněží, ale sníh ihned roztává.

Před devíti lety se naopak obyvatelé metropole mohli těšit z téměř letních teplot, rekord drží údaj 23,7 stupně.

15.10.2009 12:09
Dopravní nehody: Sněhová kalamita zapříčinila v dopoledních hodinách desítky nehod po celém území ČR. 

Napříkald mezi Struhařovem a Divišovem na Benešovsku uvízl kamion. 

Mluvčí benešovské policie Denisa Malá ČTK řekla, že se na Benešovsku do 09:15 stalo pět nehod, dva řidiči k nim policisty nevolali. Auto mimo vozovku bylo například u Kuňovic nebo Zdislavic. Osobní vůz havaroval i na dálnici D1 u Divišova ve směru na Brno. V Benešově zase uvízl kamion pod mostem.

Foto: Řidiči kamionů uvízli kvůli hustému sněžení poblíž státní hranice se Slovenskem na silnici mezi Horní Bečvou a Makovem.

Silnice první třídy z Liberce na Děčín byla od časného ráno neprůjezdná v úseku mezi Novým Borem a Kamenický Šenovem i ve směru z České Kamenice do Kamenického Šenova. Stojí tam kolony nákladních i osobních aut a silničáři se mezi ještě nedostali s posypovými vozy. ČTK to řekla dnes před 10:30 českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Kamiony, které nedokázaly vyjet Rychnovský kopec, zablokovaly dnes hlavní silnici I/65 na Rychnov a Jablonec nad Nisou. Ze stejného důvodu je neprůjezdná také silnice z Hutě na Černou Studnici na Jablonecku a na silnicích se tam na obou stranách vytvořily dlouhé kolony.

15.10.2009 12:17
Rychnov nad Kněžnou: Energetici zde vyhlásili kalamitní stav. Příčina je stejná jako v jiných krajích - silný vítr a mokrý sníh. Bez elektřiny tam jsou desítky domácností. ČTK to řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.
15.10.2009 12:19

Výstraha ČHMÚ: Do dnešní 15. hodiny odpolední platí pro celé území ČR výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem, bez nebezpečí je jen Plzeňský a Karlovarský kraj.

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji navíc meteorologové varují před silným a trvalým sněžením. Jen v noci na dnešek vzrostla v horských oblastech sněhové pokrývka o několik desítek centimetrů.

15.10.2009 12:23

Jeseník: Radnice dnes dopoledne vyhlásila kvůli sněhové nadílce kalamitní stav. Potřebuje, aby jí pomohli s úklidem sněhu profesionální hasiči. Pracovníci technických služeb ho nestíhají odklízet zejména v okrajových částech města.

"Problémy máme například v ulicích Za Pilou či Úvoz na okraji města, ve kterých jsou strmé a těžko sjízdné komunikace. Sníh je navíc velmi těžký, ohýbá větve a láme je. Ohrožuje tím chodce a vozidla. Technické služby sice mají své kapacity, už ale sníh nestíhají odklízet. Potřebujeme pomoc profesionálních hasičů, to je možné, pokud vyhlásíme kalamitní stav," uvedl starosta Jeseníku Petr Procházka.

15.10.2009 12:24

Kalamita: Kalamitní stav byl k 12:30 vyhlášen již ve třech městech. Radnice v Jeseníku povolala na pomoc profesionální hasiče. Kalamitní stav vyhlásili energetici také na Rychnovsku nad Kněžnou. Již od rána platí kalamitní stav na Vsetínsku, silničáři nestíhají. 

Jako čtvrtý se k nim již brzy může přidat i severočeský Jablonec nad Nisou, ten je na hranici kalamity, ve městě totiž nefunguje teplárna. 

15.10.2009 12:37

Předpověď na pátek: Podle meteorologů bude převážně zataženo, na většině území čekejte déšť nebo déšť se sněhem. Bílo bude už v polohách nad 300 m.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 1 až 5 stupni Celsia. V 1000 metrech na horách kolem -1 stupně.

ČHMÚ upozorňuje, že se během odpoledne mohou opět tvořit sněhové jazyky nebo závěje.

Předpověď počasí na každý den nejdete ZDE. 

15.10.2009 12:53

Kalamita ČEZ: Energetická společnost ČEZ kvůli poruchám po sněžení a větru vyhlásila k dnešnímu ránu kalamitu v okresech Jeseník, Bruntál, Frýdek-Místek, Vsetín, Šumperk a Rychnov nad Kněžnou.

Firma o tom informovala na svém webu.

15.10.2009 13:03
Moravskoslezský kraj: Sníh a vítr komplikují dopravu v kraji. Kvůli vyvráceným stromům jsou na několika místech Beskyd a Jeseníků uzavřené silnice i železniční trati. Ostatní komunikace jsou sjízdné. Ve vyšších polohách může řidiče překvapit ujetá vrstva sněhu. Silničáři varují hlavně řidiče kamionů, aby do hor nejezdili bez sněhových řetězů.

Podobná je situace i v okolí Vrbna pod Pradědem na Bruntálsku. Spadlé stromy tam zastavily dopravu na silnici spojující Vrbno s Vidly a Andělskou horou. "Na každé z nich jsou desítky popadaných stromů. V noci napadlo až 20 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Na stromech bylo ještě hodně listí. Proto se tak lámaly," řekl tamní silničář. Dodal, že odstraňování stromů potrvá až do pozdních odpoledních hodin.

15.10.2009 13:06

Spadlé stromy: Kvůli padajícím stromům vyjížděli hasiči od středečního večera do dnešního poledne zhruba stopadesátkrát, především v horských oblastech. "Téměř stovka výjezdů je v Beskydech od Jablunkovska až po Frenštátsko, přes čtyři desítky v Jeseníkách na Bruntálsku," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Sněžení a spadlé stromy komplikovaly dopravu u obce Liptál na Vsetínsku.

Foto: Sněžení a spadlé stromy komplikovaly dopravu u obce Liptál na Vsetínsku.  

Kůdela dodal, že v níže položených oblastech hasiči vyjížděli pouze ojediněle. "Pádu stromů, které lze počítat na stovky, nepomáhá pouze silný vítr, ale také těžký, mokrý a místy tající sníh v korunách," vysvětlil mluvčí.

Nejvážnější případ se stal zřejmě na Svitavsku. Strom tam spadl na dodávku. Cestující ale vyvázli bez zranění.  

Na stromech je navíc listí nebo plody, které zadržují sníh, a proto se větve snadno lámou. 

15.10.2009 13:07

Kalamita ČEZ: Energetická společnost ČEZ rozšířila kalamitní stav z šesti na osm okresů. Nově je kalamita na Liberecku a Jablonecku.

Bez proudu jsou desetitisíce odběratelských míst, nejhorší situace je na střední a severní Moravě. Elektrické vedení nevydrželo nápor sněhu, větru nebo ho k zemi svalily stromy zatížené mokrým sněhem.

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:

Zákaznická linku Skupiny ČEZ - 840 840 840

Poruchová linka Skupiny ČEZ - 840 850 860

 

15.10.2009 13:30
Zahraničí: 

Předčasný příchod zimy komplikuje život také lidem ve střední Evropě. Počasí si bohužel vyžádalo první oběť. Na polské straně Tater našli 33letého pastýře, který se pohřešoval od středečního odpoledne, kdy se měl vrátit s ovcemi domů. Podle internetového vydání listu Gazeta Wyborcza zemřel zřejmě na podchlazení.

Asi čtvrt milionu lidí je stále v Polsku bez dodávek elektrického proudu. Nejhorší situace je v okolí Varšavy, kde ve středu bylo bez proudu 460 tisíc lidí.

Na Baltu meteorologové varují před silnou vichřicí, kterou bude provázet liják. Vlny mohou dosahovat až několika metrů.

Na Slovensku je špatná situace zejména v oblasti Tater a na samém východě země.

15.10.2009 13:34

Česko: V pneuservisech je v těchto dnech rušno - řidiči reagují na nečekanou změnu počasí a požadují urychlené přezutí pneumatik pro zimní provoz.

Na snímku níže pracovníci olomouckého pneuservisu přezouvají zákazníkům letní pneumatiky na zimní. Jejich denní výkon je nyní oproti obvyklému provozu téměř dvojnásobný.

15.10.2009 13:42

Doprava: Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku je neprůjezdný. Hřebečský tunel je uzavřen kvůli opravám, objízdnou trasu, která vede po staré komunikaci, silničáři minimálně na 24 hodin uzavřeli kvůli riziku pádu stromů. ČTK to řekl Marian Cvrkal ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Hasiči dnes kvůli silnému větru a sněžení opakovaně odklízeli na objízdné trase nad Moravskou Třebovou popadané stromy. Jeden dokonce spadl na dodávku, pasažérům se ale nic nestalo. Silnici bylo nutné uzavřít, aby větve a stromy nezranily ještě někoho dalšího. "Hasiči už tam odmítají jezdit, hrozí vážná zranění. Stromy tam praskají jako třísky," řekl Cvrkal.

Až do odvolání povede objízdná trasa směrem od Svitav po silnici I/43 na Brno, přes Prostějov do Mohelnice. Ve směru od Mohelnice musejí motoristé odbočit na vedlejší silnici a pokračovat přes Chornice, Velké Opatovice, Letovice a Svitavy.

15.10.2009 14:17
Liberecko a Jablonecko: 

Na Liberecku a Jablonecku dnes energetici vyhlásili kalamitu. Padající stromy, obtěžkané těžkým sněhem, přerušily na řadě míst vedení elektřiny. Bez proudu zůstalo 80 trafostanic. Elektřinu nemají tisíce obyvatel v Tanvaldu, Železném Brodu, Liberci - Krásné Studánce, Stráži nad Nisou a Liberci - Radčicích, řekla ČTK mluvčí severočeské skupiny ČEZ Soňa Holingerová Hendrychová.

"Přibližně v 03:00 vypadla elektřina v teplárně v Jablonci nad Nisou, do města přestalo proudit teplo a teplá voda, a ředitelé některých škol proto zrušili vyučování," uvedl jablonecký starosta Petr Tulpa.

V poledne ČEZ dodávky proudu do teplárny obnovil. Pak ale nastaly další výpadky a není jasné, kdy z teplárny začne do města znovu proudit teplo a teplá voda, řekl mluvčí Jablonecké teplárenské a realitní společnosti Lukáš Jankovský.

15.10.2009 15:08
Děčínsko: 

Na Děčínsku je kvůli počasí bez proudu zhruba 3500 domácností a firem. Energetici evidují 25 trafostanic bez napětí, způsobil to především vítr, mokrý sníh a pády větví do vedení. Severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová ČTK řekla, že je v terénu maximum pracovníků, kteří by většinu vzniklých poruch měly odstranit do večera.

Poruchy dál podle Holingerové už nepřibývají. "Je to nyní obrovská kumulace. Očekáváme ale, že se je během dne podaří odstranit," uvedla. Situace v Ústeckém kraji není tak vážná jako v sousedním Libereckém kraji. Tam severočeští energetici odstraňují zhruba čtyřikrát více poruch a na Jablonecku a Liberecku vyhlásili kalamitní stav. Jeho vyhlášení na Děčínsku se podle Holingerové zatím neočekává.

15.10.2009 15:09

Vysočina: Zimní pneumatiky budou letos na D1 povinné od 66. kilometru u Lokte po 162. kilometr u Velké Bíteše. Značky Zimní výbava se objeví 1. listopadu.

Kraj Vysočina rozmístí značky současně na sjezdech z dálnice a na dalších nebezpečných úsecích v kraji. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl.

Foto: Náhlý příval sněhu způsobil 15. října na dálnici D8 na Ústecku kalamitu. Kvůli kamionu, který zde uvízl na kluzké silnici mezi tunely v Krušných horách, byli silničáři nuceni dálnici uzavřít. Před tunelem u Libouchce se vytvořila dlouhá kolona.  

15.10.2009 15:13
Jizerské hory: Na sjezdovce v Kořenově - Rejdicích v Jizerských horách začne o víkendu nová lyžařská sezona. Do dnešního dopoledne tam napadlo 30 centimetrů sněhu, tratě pro sjezdaře i snowboardisty upraví rolba a v sobotu i v neděli se tam rozjede lanovka. ČTK to řekl majitel rejdického Skiareálu Martin Martínek.

"Jsem tady desátý rok a nepamatuji, že by zima někdy přišla tak brzy. Teplota se dnes pohybuje okolo minus dvou stupňů. Silné sněžení a mráz předpovídají meteorologové i v pátek. Na víkend připravíme skoro kilometr dlouhou sjezdovku a otevřeme i bufet. Na lanovce budeme lidi vozit zadarmo," dodal Martinek. Podle něj jezdili první snowboardisté v nově vybudované trati v rejdickém parku již dnes.

15.10.2009 15:48
Vsetínsko: Silničáři zde dnes ráno vyhlásili kvůli sněhu kalamitní stav. Oblast v noci zasáhl silný vítr a pod přívalem mokrého sněhu padaly stromy. Řada silnic je stále neprůjezdných, řekl ČTK odpoledne jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové stojí kvůli kalamitě i vlaková doprava v úseku Vsetín - Velké Karlovice, vlaky neprojedou ani na Slovensko v úseku Horní Lideč - Střelná.

Hasiči během noci vyjížděli k více než 70 událostem a přes den nadále odstraňují překážky z komunikací. Podle Štefana Hrtúse z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje nebyl nikdo zraněn a sněhová kalamita ani neohrozila akceschopnost hasičů. Podobně na tom byli i zdravotníci. "Nemám informaci, že bychom se někam nedostali," řekl ČTK mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

15.10.2009 18:00 | Liberecko a Jablonecko
Počet trafostanic na Liberecku a Jablonecku, které dnes zůstaly bez proudu, se po 16. hodině zvýšil na sto. Elektřinu nemělo asi 12 000 domácností, řekla mluvčí severočeské skupiny ČEZ. Podařilo se podle ní obnovit dodávky elektřiny v obcích Jeřmanice. Kokonín, Rádlo, Ostašov, Stráž nad Nisou, Krásná Studánka nebo Radčice. Objevily se ale další poruchy a postihly Liberec - Vratislavice a Harcov, Jablonec nad Nisou - Proseč, Hejnice, Desnou v Jizerských horách, Kořenov nebo Frýdštejn.
15.10.2009 18:03 | Počet obětí v Polsku

Povětrnostní podmínky si v Polsku vyžádaly už pět obětí. Několik polských obcí u hranic s Ukrajinou počasí zcela odřízlo od okolního světa. V oblasti jsou také desítky turistů, kteří spolu s místními musejí vyčkat na obnovení dodávek elektřiny, vody a telefonního spojení. 

15.10.2009 18:07 | Srbsko
Na srbsko-maďarských hranicích v noci na dnešek málem umrzli roční chlapec a tříletá dívka ze Srbska, když se se svým otcem pokusili dostat do Maďarska. Děti skončily ve vážném stavu v nemocnici, holčičku museli záchranáři resuscitovat. Nyní jsou mimo ohrožení života.
15.10.2009 18:09 | Německo
Na nejvyšší východoněmecké hoře Fichtelberg v Krušných horách leží 17 centimetrů sněhu. Na vrchu Feldberg v pohoří Schwarzwald naměřili meteorologové v noci na dnešek osm stupňů pod bodem mrazu. Téměř desetistupňové mrazy panovaly v Severním Porýní-Vestfálsku.
15.10.2009 19:19 | Olomoucko

Přívaly sněhu zaměstnávaly po celý dnešní den správce silnic, železničáře, energetiky a pracovníky technických služeb na severu Olomouckého kraje, kde napadlo několik desítek sněhu. Těžký mokrý sníh lámal stromy, které poškodily na mnoha místech regionu elektrické vedení a zatarasily silnice a železniční tratě. Jesenická radnice kvůli vydatnému sněžení dnes dopoledne vyhlásila kalamitní stav. Kalamitu v okrese i v sousedním Šumpersku vyhlásili kvůli výpadkům proudu i energetici.

Kvůli popadaným stromům silničáři museli ráno uzavřít na Jesenicku například silnici na Videlském kříži, nejezdilo se ani v úsecích Zlaté Hory - Heřmanovice nebo Zlaté Hory - Petrovy Boudy. Problémy byly i v okolí Rejvízu. "Z jesenické strany jsou stále popadané stromy," řekl ČTK krátce po 18:00 šéf tamních silničářů Dušan Robotka. Z bruntálské strany se ve čtvrtek nepodařilo zprůjezdnit ani cestu na Videlský kříž. V okrese Šumperk byla během téměř celého dne zavřená cesta do Přemyslova, tu se ale silničářům večer podařilo zprůjezdnit.

Sníh a popadané stromy zastavily provoz také na několika regionálních tratích. Železničářům se v průběhu dne podařilo většinu z nich zprůjezdnit, v úsecích z Hanušovic do Dolní Lipky a mezi Hanušovicemi a Starým městem ale vlaky do 18:00 jezdit nezačaly.

 

15.10.2009 19:20 | Orlickoústecko

Na východě Čech jsou stále bez elektrické energie stovky domácností. Závady se pracovníci pokusí odstranit ještě dnes v noci, řekla mluvčí Šárka Beránková.

"V terénu máme všechny lidi, budou pracovat i v noci. Práci jim ale ztěžuje vítr, sníh a těžká technika se špatně na místa špatně dostává," řekla Beránková.

Mluvčí očekává, že další závady nahlásí lidé ještě během pátku a víkendu, když pojedou do horských oblastí na chalupy.

15.10.2009 21:33 | 40 000 domácností bez proudu

Kvůli sněhové kalamitě bylo dnes v 21:00 bez proudu stále ještě 40 000 domácností a firem, které zásobuje energetická společnost ČEZ. Firma kvůli poruchám vyhlásila kalamitní stavy v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Bruntál, Frýdek-Místek, Vsetín, Šumperk, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí. Ještě kolem 13:00 bylo bez proudu až 70 000 zákazníků ČEZ. ČTK to řekla mluvčí skupiny Eva Nováková.

"Bohužel se zatím potvrzují nejhorší možné scénáře vývoje počasí. I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, naneštěstí na jiných i stejných místech se objevují stále nové poruchy," uvedla Nováková. Situaci stále komplikuje počasí, mokrý sníh a na mnoha místech stále fouká nárazový vítr, to vše způsobuje další pády stromů a větví do vedení.

Podle mluvčí ještě nelze vyčíslit, kolik je bez elektřiny domácností a kolik je postižených firem. Pracovníci, kteří by to mohli určit, se teď věnují obnovení dodávek elektrické energie, uvedla mluvčí.

Související