Ministerstvo obrany seznámil sněmovní Výbor pro obranu s přepracovaným plánem na zahraniční mise. Nově by poslanci neschvalovali pobyt našich vojáků v zahraničí jen na jeden rok, ale na dvojnásobek s výhledem na dalších 12 měsíců.

Podle ministra obrany Martina Bartáka by to snížilo náklady, vojáci by měli čas na přípravu a českou pozici by dopředu znali spojenci. Zároveň nákup služeb na delší dobu je prý výhodnější. Změnu ministr zdůvodnil i ryze praktickým argumentem, že se vojáci musejí na mise připravit, například nechat se očkovat, což prý nelze dělat ze dne na den.

Sněmovní branný výbor vzal informaci na vědomí. Návrh musí nejprve posoudit vládní kabinet.

Jedním z hlavních důvodů pro změnu je snaha zabránit podobné situaci jako loni. Zákonodárci se dlouhou dobu nedokázali shodnout na tom, kolik vojáků a kam vyslat. Vážně hrozilo, že by nakonec všechny vojáky povolali z misí zpět do vlasti.

Spor o obecnější mandát

Plánování na delší dobu by podle Bartáka znamenalo to, že "tabulkové" počty vojáků pro jednotlivé mise by byly vyšší než skutečnost. Mandát pro mise by byl obecnější.

Bartákův návrh vyvolal mezi poslanci protichůdné reakce. Předseda branného výboru Jan Vidím z ODS záměr přivítal. "Vychází z toho, po čem výbor opakovaně volá," uvedl. Naopak Antonín Seda z ČSSD upozornil na fakt, že může nastat problém s volnějším mandátem. "Nevím, zda bude politická vůle bianco šek vystavovat," podotkl.

Podle ministra obrany by ale jeho resort měl odpovědnost, že mandát bude využíván zodpovědně.

Největší část české armády působí v zahraničí v Kosovu a v Afghánistánu. Barták zdůraznil, že v tomto ohledu armáda nechystá žádné překvapení. "Díky mezinárodní přítomnosti je bezpečnostní prostředí v Kosovu stabilnější," uvedl Barták. Severoatlantická aliance podle něho uvažuje o změně mise KFOR, z nynějších celkem asi 12 500 vojáků by jejich počet mohl v polovině roku klesnout na 2250. Český kontingent může letos čítat do 550 vojáků, armáda by se změně přizpůsobila.

Úkoly pro Afghánistán

V Afghánistánu by měl nadále podle ministra působit rekonstrukční tým, Češi by se měli podílet i v letech 2011 až 2013 na výcviku místních ozbrojených složek. Cvičit by měli také personál vrtulníkové základny.

Jako další náplň práce vojáků zmínil Barták ochranu českého velvyslanectví v zemi. Čeští experti by se měli účastnit některých dalších misí. Armáda by se měla nadále podílet na ochraně vzdušného prostoru některých členských států NATO. Do září hlídaly české gripeny nebe nad pobaltskými republikami.

Nové posily: 90 obrněných vozů

Česká republika a Slovensko ve čtvrtek oznámily, že společně koupí lehká obrněná vozidla Iveco. Ministr obrany Martin Barták to dnes uvedl na zasedání branného výboru sněmovny. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko. Důvodem společného nákupu je mimo jiné výhodnější cena, řekl Barták.

"S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," uvedl Barták na zasedání branného výboru.

Do zahraniční mise v boji proti Talibanu armáda vyšle také obrněné transportéry Pandur. Prvních 17 kusů převzala na konci září od rakouské firmy Steyr. Celkem ministerstvo nakoupí více než 100 těchto vozů.