Policejní prezident Oldřich Martinů by měl podle poslance a bývalého ministra vnitra Ivana Langra (ODS) vypracovat detailní analýzu všech policistů, kteří mohli na právnické fakultě v Plzni získat neoprávněně titul a vzdělání. Řekl to v neděli v diskusním pořadu televize Prima s tím, že tito policisté mohou být vydíratelní. Potřebu takovéto analýzy připustil i současný ministr vnitra Martin Pecina.

Právnická fakulta Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.

"Je to problém, který musíme umět razantním chirurgickým řezem odstranit, protože má dosahy nejen do policie a státních zastupitelství, má nepochybně přesahy i mezi konkurzní správce, insolvenční správce a exekutory," uvedl Langer. Pecina by si proto měl podle něj nechat předložit jména všech policistů, kteří v Plzni studovali, a zjistit, zda jejich studium nebylo podezřelé. Prověřit veškeré své členy by podle něj měly také právnické komory, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová pak státní zástupce.

Podle Peciny má zatím policejní prezident seznam všech policistů, kteří v Plzni studovali a brali si kvůli tomu studijní volno. Je jich podle něj přes 80. Ještě se však nepodařilo zjistit, kolik policistů plzeňská práva absolvovalo ve svém volném čase. "Souhlasím s tím, že bude potřeba tu analýzu skutečně udělat," prohlásil ministr vnitra. Podle něj však skandál na fakultě zasáhl pravděpodobně ještě více státní zástupce.

Dočasný děkan právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil nemá informace o tom, kolik policistů na škole studovalo a jak dlouho. Připustil však, že v rámci kurzu celoživotního vzdělávání mohly existovat případy, kdy policisté získali bakalářský titul za zkrácenou dobu. "Toto studium opravdu neslo velmi podivné rysy," řekl v Partii Pospíšil.

Případ je podle pověřeného šéfa školy nyní v rukou policie. Pecina uvedl, že by se jím měly zabývat celorepublikové útvary, a nikoli plzeňští policisté.

Právnickou fakultou v Plzni zmítají skandály už několik týdnů. Vše začalo odhalením opsané dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Bývalé vedení fakulty poté přišlo s verzí, že plagiát byl vyroben záměrně a měl pomoci odhalit člověka, jenž z fakulty vynáší interní informace. Poté se začala objevovat podezření, že na fakultě existuje kolem 400 "rychlostudentů", studovali tam údajně nestandardně policisté, úředníci a další. Bývalé vedení v čele s děkanem Zachariášem a proděkany Ivanem Tomažičem a Milanem Kindlem rezignovalo.