Mediálně „profláklý“ úředník má zmizet z očí veřejnosti, aby už nepřitahoval pozornost k ŘSD, jímž ročně projde na výstavbu a údržbu komunikací na 50 miliard korun.

Přesně to vyplývá z posledního vývoje případu, jenž vypukl letos v létě. Následná dvouměsíční kontrola zakázek na ŘSD žádný závažný problém nezjistila, Hala z funkce výkonného ředitele ŘSD odvolán není. Jenže na popud ministra dopravy Gustáva Slamečky se Halův post k 1. prosinci ruší. Potvrzuje to Halův jediný nadřízený na ŘSD, generální ředitel Alfred Brunclík.

Prověrku ministr udělal pod tlakem médií, která upozornila na Halovu okázalou oslavu třicátin za 750 tisíc korun při účasti stavebních firem, i na to, že jako účastník automobilových rallye nosil logo firmy Edikt, jež v tendrech dostala zakázky za stamiliony korun. Hala střet zájmů odmítl.

Zástupci Ediktu tvrdí, že nikdy nešlo o sponzoring, dávají peníze „jen na reklamu“, a machinace se zakázkami odmítají.

Současně se zrušením funkce výkonného ředitele ovšem zřídí ŘSD od 1. prosince dvě zcela nová oddělení: úsek veřejných zakázek a personálně-správní úsek.

Výběrová řízení na šéfy obou nových sekcí budou vypsána k 31. říjnu. Brunclík odmítá odpovědět na otázku, zda by se do soutěže měl přihlásit i Hala. „Může se přihlásit kdokoliv. Jsem zvědav, co to bude za ‚materiál‘,“ říká pouze. Zdůrazňuje přitom, že samotný systém hodnocení zakázek čekají jen „kosmetické změny“.

Sám Hala si v uplynulých týdnech uložil bobříka mlčení. Vyjádřil se až nyní pro HN. Zdůrazňuje to, že kontrola žádné zvýhodňování dodavatelů neprokázala. A tvrdí, že se na klíčovém rozhodování o zakázkách nepodílel. Podle jednoho zdroje Hala do tendru na novou funkci už jít nehodlá.

Podle dalšího zdroje také sám ministr Slamečka „čeká, že Hala ze všeho vyvodí osobní zodpovědnost“. Ve vyjádření pro HN si ovšem dosavadní výkonný ředitel nechává otevřená vrátka. „Práci na ŘSD mám rád a bylo by pro mě těžké hodit více než osm let práce do koše,“ prohlašuje.

Když se ovšem kvůli jeho aféře hned ruší jeho post na ŘSD, když je údajně nevinný, komentuje Hala velmi vyhýbavě. „Změna je věcí mých nadřízených. I kdybych chtěl, těžko bych ji mohl jako loajální úředník hodnotit,“ poznamenává pouze.

Otázkou zůstává, zda Slamečka nechystá přece jen zásadnější řez do činnosti ŘSD. Přidělování zakázek v celém resortu dopravy je totiž „časovanou bombou“ – další aféry mohou kdykoliv vybuchnout.

Nezapomínejme především na podivný tichý odchod ministra Aleše Řebíčka, jehož výměnu ve své vládě počátkem roku premiér Mirek Topolánek nikdy nezdůvodnil. Následně média odhalila, že Řebíček kupuje nemovitosti za stamiliony korun.

Hala byl přitom považován za člověka, který dobře vychází nejen s lobbisty své mateřské ČSSD, ale i ODS. Byl proto jednou z důležitých postav hry o vliv, kterou týdeník Ekonom nazval „velkou koalicí“ – systému, kdy na zakázkách participovali lidé spojení s oběma nejsilnějšími stranami.


Slamečka své další záměry nechává pod pokličkou. Zakázky ŘSD prověřovali jen lidé z jeho ministerstva, vnější kontrolu odmítl. Vyhodnocení celé akce měl přitom ministr už zjevně promyšlené dopředu. Dlouho před oficiálním verdiktem uvedl, že systémové chyby prověrka nejspíš neprokáže, ale může se změnit organizační struktura, a Hala už nebude mít tak velké pravomoci. Formálně je přitom řešením situace pověřen Brunclík.

Ten nyní i v pudu sebezáchovy prohlásil, že organizační změny na ŘSD prosazuje od svého nástupu v roce 2007. S Halovým případem prý vůbec nesouvisejí, jen se teď „akcelerovaly“.

Tomuto vysvětlení věří nejspíš jen on sám. Ovšem veřejná soutěž na šéfa nového úseku veřejných zakázek ŘSD skýtá aspoň malinkou naději, že by se přes frašku s Halovou „vinou – nevinou“ mohla situace na ŘSD přece jen začít řešit.