Premiér Jan Fischer ve středu představí programové priority svého kabinetu, který by zemi měl dovést do řádných voleb v květnu příštího roku. V řadách ministrů plánuje pouze jedinou změnu, již dříve avizoval svůj odchod šéf resortu životního prostředí Ladislav Miko.

Fischer zaslal předsedovi dolní komory Parlamentu Miroslavu Vlčkovi žádost o zařazení mimořádného bodu na středeční program sněmovní schůze. Na něm by měl představit "zprávu o činnosti vlády v mandátu do konání voleb".

Podle slov předsedy vlády se nejedná o standardní programové prohlášení. Neočekává se, že by s ním kabinet spojil žádost o vyslovení nové důvěry. Nikdo z politických stran zatím s takovým požadavkem otevřeně nevystoupil. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka byl vyslovením důvěry již hlas pro tzv. Janotův balíček úsporných opatření. Poslanci se k prezentovaným prioritám budou moci vyjádřit v rozpravě.

Miko odejde zřejmě v listopadu

Oproti dřívějším spekulacím Fischer na pondělní tiskové konferenci vyloučil personální změny svého týmu. "Vláda bude pokračovat ve stávajícím složení," uvedl. Například ODS v minulosti hlasitě volala po tom, aby křeslo opustil ministr vnitra Martin Pecina nominovaný do úřednické vlády socální demokracií. ČSSD zase kritizovala práci ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.

Sám premiér Fischer přitom před časem obměnu nevyloučil. "Žádný šéf v jakékoliv organizaci nikdy není spokojen s výkonem všech svých podřízených, takže si samozřejmě mapuji výkonnost jednotlivých ministrů," poznamenal předseda vlády.

Jediným, kdo vládu na vlastní žádost opustí, je ministr životního prostředí Ladislav Miko. Strana zelených již za něj má podle slov Martina Bursíka vybraného náhradníka. Miko původně předpokládal, že resort povede po dobu určitou do říjnových předčasných voleb. Na konci listopadu se měl vráti ke své práci v Evropské komisi. Fischer by rád jeho působení rád prodloužil. "Po dohodě s ním bych rád, aby ve vládě ještě nějaký čas setrval," uvedl premiér na adresu ministra. Zároveň ale Fischer dodal, že Miko bude odcházet. "Ta výměna je před námi," poznamenal.

Seznam zákonů

O podobě mandátu tzv. druhé Fischerovy vlády, která měla původně po předčasných volbách skončit, jednali na začátku října s premiérem předsedové všech parlamentních stran s výjimkou KSČM. Žádné další setkání se do středy neplánuje. "Páteční setkání v Kramářově vile stačilo. ... Ministři vědí, na čem mají pracovat," konstatoval předseda vlády. "Není nutné s každou větou běžet někam do sekretariátu té či oné strany si to nechat posvětit," podotkl Fischer, jehož vláda vznikla na jaře z dohody ODS, ČSSD a Strany zelených.

Poslancům chce Fischer zároveň předložit seznam zákonů, které jeho kabinet považuje za důležité. "Vláda sestaví konkrétní seznam legislativních předloh, které buď leží v parlamentu a má zájem je doprojednat, nebo by je připravovala v tom období (do voleb)," řekl již dříve premiér.