Před Pražským hradem se v pondělí v podvečer sešlo asi sto padesát odpůrců prezidenta Václava Klause, kteří hlavu státu kritizují kvůli oddalování podpisu lisabonské smlouvy reformující EU. Zároveň se na druhém konci Hradčanského náměstí sešlo asi třicet zástupců Strany svobodných občanů, kteří se smlouvu nesouhlasí a Klausův postoj podporují.

"Chceme EU na Hradě, ať pán Hradu neklame", stojí například na jedné vlajce. Proti prezidentovu postoji přišli demonstrovat třeba zástupci Strany zelených Matěj Stropnický, umělec Boris Hübner nebo režisérka Olga Sommerová. Podle aktivisty Jana Šinágla, který akci organizuje, vzdaluje prezidentův postoj Česko od západních zemí.

Zástupci Strany svobodných občanů a iniciativy Dost naproti tomu tvrdí, že podpis smlouvy by oslabil suverenitu České republiky a že by se jím prezident dopustil vlastizrady.

Česko je poslední zemí EU, která ještě smlouvu neratifikovala. Prezident nyní nemůže dokument podepsat, dokud nepadne vyjádření Ústavního soudu. Klaus ale přišel s novou podmínkou podpisu a požaduje pro Česko výjimku z listiny základních práv EU, která je součástí lisabonské smlouvy.

Podle průzkumu společnosti SANEP z minulého týdne si 58 procent Čechů myslí, že Klaus svým postupem poškozuje postavení Česka v rámci Evropské unie a že by měl smlouvu bezodkladně podepsat.