Policie zřejmě opět zasahuje na různých místech Česka proti přívržencům krajní pravice, v nejméně sedmi bytech od rána provedla domovní prohlídky a zadržela stejný počet lidí. S odvoláním na informace z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) to ČTK řekl advokát Kolja Kubíček, který část extremistů zastupuje. Akce údajně souvisí s koncerty, které radikálové pořádali.

Kubíček s odvoláním na oficiální policejní informace uvedl, že detektivové šest mužů a jednu ženu zadrželi ze stejných důvodů jako při červnové razii. "To je oficiální informace policie, kterou jsem obdržel," uvedl. Po červnové akci policisté deset údajných radikálů obvinili z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Počet zadržených se může ještě zvýšit. Podle Kubíčka dělá nyní policie prohlídky i u druhé skupiny podezřelých. "Dá se očekávat, že ten počet zadržených bude kolem 14. Kolik jich obviní, nevím," doplnil. Podle serveru Novinky.cz policie již zadržela 28 lidí.

Ze sdělení ÚOOZ, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že detektivové od 05:00 zasahovali mimo jiné v Praze-Strašnicích a na Vinohradech, v Hodoníně nebo v Českých Budějovicích. "Mohu potvrdit, že probíhá několik realizací, na kterých detektivové dlouhodobě spolupracovali," řekl ve středu ráno ČTK mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták s tím, že bližší informace zatím sdělovat nebude. Podrobnosti údajně policie zveřejní nejdříve začátkem příštího týdne.

Například v Český Budějovicích vtrhla ráno asi desítka policistů do bytu v domě na sídlišti Vltava a zadržela jednoho muže. Policisté si s sebou odnesli i několik pytlů s neznámým obsahem.

Advokát: Policie na poslední chvíli hledá důkazy

Příkaz k domovním prohlídkám dalo obvodní státní zastupitelství Brno - venkov, stejně jako v obdobném případě zatýkání pravicových extremistů v červnu tohoto roku, uvedl Kubíček. Podle něj detektivové na poslední chvíli hledají důkazy o propojení krajní pravice s Dělnickou stranou. O jejím zrušení má totiž brzy jednat soud. V červnu detektivové ÚOOZ zatkli a následně obvinili deset lidí. "Je tedy pravděpodobné, že začala nová vlna zatýkání údajných příznivců pravice," řekl advokát, který už zastupoval několik lidí zadržených při první razii.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas ve vyjádření uvedl, že dnešní policejní akci považuje za zoufalou snahu vlády najít důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů DS. Domovní prohlídku podle něho detektivové provedli i u místopředsedy Dělnické mládeže a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáše Sombatiho.

Mezi zadrženými je i předseda pražské organizace Dělnické strany (DS) Patrik Vondrák. ČTK to řekl člen DS Jiří Bárta, podle něhož byl na Vondráka vydán příkaz k zadržení. Sám Bárta, u něhož policie také provedla domovní prohlídku, byl na policejní služebně jen podepsat protokol. Na otázku, proč policie u něj prohlídku provedla, odpověděl, že neví. 

Extremisté na internetových stránkách iniciativy Odporuj vyzvali své příznivce k protestu proti policejnímu zásahu. Zároveň občanské sdružení Dělnická mládež na dnešní večer svolala setkání před úřadem vlády. 

Červnová razie: 10 obviněných 

Červnová razie, která skončila obviněním deseti lidí, byla vyústěním několikaměsíční práce ÚOOZ v oblasti extremistické scény. Všech deset zadržených mužů patří podle policie mezi členy neonacistického Národního odporu. Údajně organizovali od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Obvinění popírají, že by se dopustili jakéhokoliv trestného činu.

Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus nebo čistotu rasy. Hudebníci také podle policie vyzývali k provolávání hesel "Heil Hitler" či "Sieg Heil". Obviněným hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení. Po zatčení nacionalistů následovala série protestů v různých městech po celé zemi. 

Na internetových stránkách Národní odpor tvrdí, že policie při červnovém zatýkání skupiny postupovala nezákonně: záměrně demolovala zařízení bytů, vyhrožovala rodinám zatýkaných, a přestože nikdo nekladl odpor, počínala si zbytečně brutálně.

Zrušení Dělnické strany - pokus č. 2 

Ministerstvo vnitra připravilo v pořadí již druhý návrh na zrušení Dělnické strany (DS). Strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Materiály poukazují na to, že strana je napojená na neonacistická hnutí. Různí členové a kandidáti DS se podle dokumentace účastní neonacistických koncertů a akcí a působí či působili v Národním odporu, Autonomních nacionalistech, Národním korporativismu a dalších ultrapravicových uskupeních. Předseda strany Tomáš Vandas vládní návrh označil za snůšku účelových lží.

Vláda navrhla zrušení Dělnické strany už jednou. Nejvyšší správní soud (NSS) jí ale nevyhověl. Návrh podle soudu neobsahoval dostatek argumentů pro tak závažný zásah, jako je zrušení strany.