Vláda chce oficiálně zvýšit schválený schodek rozpočtu na letošní rok o 14 miliard korun. Původně schválený schodek činil 38,1 miliardy, nově by představoval 52,2 miliardy.

Důvodem je větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu, vyplývá z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně. Kvůli hospodářské krizi však ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Deficit až 200 miliard 

Fakticky ale podle ministra Eduarda Janoty bude schodek 200 miliard, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard z rezervních fondů. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů.

Dodatečných 14 miliard korun, které stát potřebuje, chce získat prodejem státních dluhopisů. Vláda v důvodové zprávě konstatuje, že vývoj některých výdajů státního rozpočtu, které jsou předurčeny zákony a jinými závazky státu, je v roce 2009 takový, že budou plánované částky překročeny. Nebude stačit ani posílení o peníze z mimorozpočtových zdrojů a využití nároků z nespotřebovaných výdajů v minulém roce.


"Vláda schválila návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009, což souvisí s potřebou profinancovat další aktivity a vytvořit si prostředky pro dluhovou službu. Nepřijetí by znamenalo velké problémy ve veřejných financích," uvedl premiér Jan Fischer.

Z dodatečných 14 miliard by mělo jít 2,485 miliardy na důchody, 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti, kraje by měly dostat 2,558 miliardy na sociální služby. Dalších 6,873 miliardy má jít na úroky ze státního dluhu, sto milionů navíc si vyžádají poplatky spojené s jeho obsluhou.

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který letošní rozpočet jako ministr sestavoval a předkládal, má smysl, takovouto novelu předkládat. Vládě to podle něj dá vládě mandát k tomu, aby mohla vydat potřebné dluhopisy. "Já očekávám, že to drtivá většina poslanců podpoří, protože se s tím nedá nic jiného dělat," řekl Kalousek.