Ministerstvo vnitra považuje postup většiny krajů, které vrací lidem peníze za zdravotnické poplatky, za závadný. V úterý ministerstvo odeslalo krajům výzvu k nápravě, řekl před poslanci ministr vnitra Martin Pecina zvolený do vlády za ČSSD.

Výzva krajům se týká všech kromě hlavního města Prahy, kde se poplatky nevrací, a Plzeňského kraje, kde mají odlišnou metodiku. Kraje mají podle zákona 60 dnů na odpověď ministerstvu. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase Pecina svými slovy potvrdil, že kraje proplácením poplatků porušují zákon.

Pecina už sliboval, že na konci srpna vracení zakáže, ale rozhodnutí odsunul. V polovině léta ministr hejtmanům v dopise napsal, že při vybírání poplatků nedodržují zákon. A sliboval, že na konci srpna vracení poplatků zakáže, nebo přiměje hejtmany, aby způsob vracení poplatků zásadně změnili.

Nečas nazval Ratha hejncem  

Hejtman Středočeského kraje a poslanec za ČSSD David Rath na plénu nereagoval na Pecinovo oznámení, ale až na kritická Nečasova slova. Nečas mimo jiné uvedl, že hejtmani ČSSD v čele s Rathem nezákonně vynakládají peníze a prostředky jim potom chybí na potřebné věci. Ratha nazval "hejncem" podle spojení funkcí hejtmana a poslance, prý je to nový druh politického živočicha.

Rath v reakci na to nařkl exministra práce a sociálních věcí Nečase, že snížil dotace krajům na provoz domovů důchodců o desítky procent kromě Prahy, kde vládne ODS. "Nemaťte tady lidi o poplatcích. Začal jste zneužívat svoji funkci," hřímal hejtman a poslanec a Nečasův postup označil za sprosťárnu. "Jde nám jen o udržení stejného principu pro všechny. Měl byste se maximálně stydět" dodal Rath.

Pecina: Může za to ODS

Nečas se bránil tím, že dal na sociální služby dvojnásobný objem peněz proti minulosti. Chtěl, aby Středočeský kraj poskytoval na sociální věci tolik peněz jako dříve. Zatímco v roce 2005 to bylo 1,5 miliardy korun, nyní je to 600 milionů korun, uvedl bývalý ministr.

Pecina poslancům řekl, že už na začátku července poslal krajům upozornění s tím, že by jejich chováním mohlo být porušením zákona.  Nechal si přitom zaktualizovat analýzu, která na ministerstvu vznikla již předtím. Práci zadal tehdejšímu náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi (ODS), který údajně úkol nesplnil. Mimo jiné i proto mu prý Pecina odebral pravomoci.

Nový náměstek pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Richard Nouza poté připravil analýzu na základě nových dat a ministerstvo sepsalo výzvu krajům k napravení stavu. Svou práci podle Peciny nezvládl ani jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), analýza vzniklá pod jeho vedením prý byla nepoužitelná. Mezi ODS a Pecinou to dlouhodobě skřípe. Občanští demokraté původně dokonce chtěli, aby Pecina odešel z vlády Jana Fischera.

ČSSD se opět pokusí zrušit všechny poplatky  

Sociální demokraté se snaží zdravotnické poplatky zrušit, nenašli pro to ale zatím v parlamentu potřebnou podporu. Dnes ČSSD sněmovně předložila nový návrh na úplné zrušení poplatků.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou ČSSD předložila, má rušit 30, 60 i 90 korunové poplatky. Novela je navržena tak, aby mohla být schválena už v prvním čtení. Strana současně předložila také návrh, aby zaměstnanci opět dostávali nemocenskou v prvních třech dnech nemoci.

Podle Ratha je to kvůli tomu, aby byl zákon projednán co nejrychleji. Počítá ale s tím, že rychlé schválení neumožní poslanci ODS. Podporu pro návrh zatím sociální demokracie prý vyjednanou nemá.

"Ještě to musí to projít vládou. Čas využijeme k tomu, abychom vyjednávali podporu. Určitě je to základ, pak v průběhu dalších týdnu se uvidí, jestli jsme schopni s lidovou stranou domluvit kompromis," řekl. Lidovci podle dřívějšího vyjádření poslance Ludvíka Hovorky požadují zachování poplatků za hospitalizaci.

Návrh téměř totožný s novelou ČSSD do sněmovny před měsícem podali i komunisté. Jediná změna je v tom, že KSČM chce zachovat ochranný limit 2500 korun pro doplatky za léky.