Bývalý ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) je přesvědčen o tom, že energetika by měla být velké téma při rozhovorech s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. A kromě dostavby Temelína by se mělo hovořit také o případném podílu Česka v ropovodu TAL. "Stanoviska Washingtonu byla poměrně jednoznačná, ale zatím se to nepromítlo do konkrétních skutků," připouští exministr, že zatím USA Čechům moc nepomohly.

HN: O čem všem by měli s Bidenem čeští politici mluvit?
Jsou dvě oblasti, kde by si Česká republika měla o něco říct. Zaprvé je to vojenská spolupráce. Zadruhé to je energetická oblast, kde bychom měli oživit náš dřívější požadavek na posílení diverzifikace v oblasti ropovodu, mám na mysli náš podíl v TALu.

HN: O koupi podílu Exxonu v TALu jste jednali už dřív. Měli jste s Mirkem Topolánkem nějaké signály z Washingtonu, že nám v tom pomohou?
Je třeba si přiznat, že vliv vlády na velké soukromé a často velmi pragmatické korporace je omezený. Ale aktuální situace ve střední Evropě nahrává tomu, že je i v zájmu USA, aby tato část kontinentu nebyla nějakým způsobem vydíratelná.

HN: Takže jestli tomu rozumím, pochopení jste v Washingtonu našli, ale tím to skončilo.
Asi takhle: stanoviska Washingtonu byla poměrně jednoznačná, ale zatím se to nepromítlo do konkrétních skutků.


Co vlastně od Bidenovy návštěvy očekáváte?
Dá se shrnout třemi slovy: cesta je cíl. Biden má za úkol cestou uklidnit značnou část veřejnosti ve střední Evropě, že Američané své závazky v Evropě, pokud jde o společnou obranu, myslí vážně. Zadruhé chtějí vyslat signál i do domácí americké politiky, kde je Obamova administrativa kritizována ze strany republikánů, že to ve střední Evropě vzdali. Je to ale příležitost, aby česká vláda využila toho, že Američané jsou ochotni přemýšlet o nějaké kompenzaci. Je to šance si o něco říct.

S Bidenem budou jednat u jednoho stolu velmi rozdílně smýšlející politici – Topolánek, Paroubek, Liška, Hulínský... Z toho asi těžko může být nějaký výstup.
Jak už jsem řekl, neočekávám, že by ta návštěva přinesla nějaká složitá jednání, nebo dokonce nějaké výsledky. Ovšem to, že sem americká vláda poslala viceprezidenta, je určitě zlepšení přístupu po nočních telefonátech (pozn. Prezident USA oznámil českému premiérovi, že projekt radar padá, v noci). Cesta zlepšení vztahů nevyřeší, ale může přispět k pochopení.

Myslíte, že vám Biden pořádně vysvětlí, proč zrušili protiraketový deštník?
Oni přehodnotili evropskou část, nikoli americkou, a přišli s jiným systémem. Česká strana se o ten nový systém musí zajímat. Pokud Američané prokáží, že je životaschopný, tak bychom se měli ucházet o to, se na projekt podílet. A pak těžit z ochrany, kterou by poskytoval. Je na Američanech, aby nás přesvědčili, že to není jen virtuální řešení, ale že to je myšleno vážně.