Do Prahy přiletěl americký viceprezident Joe Biden. Jeho letecký speciál "Air Force 2" přistál ve čtvrtek večer na pražském letišti v Ruzyni. Hlavní program ho čeká až v pátek, kdy bude jednat s prezidentem Václavem Klausem a s premiérem Janem Fischerem. Hlavními tématy jednání zřejmě budou plány na nový americký protiraketový štít a ekonomické otázky. Zbytek čtvrtečního večera si Biden vyhradil pro soukromý program.

Po vystoupení z letadla Biden zamával novinářům. Na letišti v pražské Ruzyni viceprezidenta za standardních bezpečnostních opatřeních přivítali premiér Jan Fischer a prezidentův kancléř Jiří Weigl. Odtud druhý muž Spojených států vyrazil do centra města.

Na trase jízdy ostře sledované kolony mu malé přivítání přichystali i sympatizanti iniciativy Ne základnám. Zpravodaj ČTK jich na Evropské třídě poblíž Vítězného náměstí viděl hodinu před viceprezidentovým příletem pět. Skupinku s vlajkami s nápisy Ne základnám tam hlídaly dva policejní vozy.

Další desítky policistů pak střeží prostory před hotelem Hilton, ve kterém americká vládní delegace stráví noc. Policisté tam kontrolují projíždějící automobily.

Praha by ráda slyšela, že na spojenectví s Američany se nic nemění ani po odstoupení od stavby radaru v Česku, který měl být součástí původního plánu protiraketové obrany. V Praze americký krok vyvolal rozčarování, protože proti radaru vystupovalo i Rusko. Bidenova návštěva má uklidnit situaci a potvrdit, že spojenectví Česka s Amerikou zůstává stále na dobré úrovni. Stejný krok se mu podle polského a amerického tisku podařil během středeční návštěvy Varšavy.

Nové plány 

Washington navíc s protiraketovou ochranou nadále počítá, má ale nový záměr. Právě ten bude Prahu zajímat. Sousední Polsko, kde mělo původně stát silo s protiraketami propojené s radarem v Česku, už dalo během návštěvy Bidena najevo, že má zájem se do nového projektu zapojit.

Biden zřejmě bude během návštěvy také informovat o zájmu americké firmy Westinghouse účastnit se projektu dostavby jaderné elektrárny Temelín.

Viceprezident přijíždí půl roku po americkém prezidentovi Baracku Obamovi. I kvůli "druhému muži USA" Prahu čekají určitá dopravní omezení, bezpečnostní manévry ale nebudou tak velké jako v případě Obamy.

V pátek bude například uzavřeno nábřeží Edvarda Beneše mezi Čechovým mostem a Klárovem v Praze 1. Mezi 11:30 a 13:30 se také částečně omezí přístup pro veřejnost na Pražský hrad. Zcela uzavřeno bude jeho první nádvoří, částečná uzavírka čeká i druhé nádvoří. Neuskuteční se ani slavnostní střídání stráží ve 12:00.

Související