Po Polsku přijel i Prahu americký viceprezident ujistit o tom, že je silným spojencem Spojených států. "Chceme vypracovat alianci, která bude schopná reagovat na výzvy 21. století, v tomto produktu by měl být silný český akcent, takový akcent, který má bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová," vzkázal Joe Biden České republice po setkání s českým premiérem Janem Fischerem. 

Nejbližší spolupracovník prezidenta Baracka Obamy v té souvislosti uvedl, že v listopadu přijede do Česka tým na vysoké úrovni, který bude s českými zástupci hovořit o nové architektuře protiraketové obrany. Detaily o její podobně ale Biden v Praze neodhalil. 

"Česká republika potvrdila, že je připravena účastnit se nového systému," tlumočil Biden slova českého premiéra Jana Fischera. 

"Energetika byla jedním z témat" 

Podle Fischera vedli oba politici velmi vydatné, otevřené jednání, které se vedle bezpečnosti dotklo také oblasti vědy a výzkumu, ale i problematice diverzifikace energetických zdrojů. "Do budoucna připravujeme další dohodu o vědě a výzkumu," informoval český premiér.

"Kvůli energetické bezpečnosti potřebuje Česko větší diverzifikaci míst, z nichž do země přicházejí energetické zdroje. V úvahu je třeba brát i mezinárodní kontext,"řekl Fischer. "Mluvili jsme o potřebě vyšší diverzifikace ve smyslu teritoriálním, odkud k nám přicházejí energetické suroviny," prohlásil premiér.

Spekulovalo se o tom, že Biden bude během pražské návštěvy informovat o zájmu americké společnosti Westinghouse zúčastnit se tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. To se posléze potvrdilo jeho schůzkou s Mirkem Topolánkem.

Za favorita tendru, do kterého se hlásí dvě desítky zájemců, byla přitom dosud považována ruská společnost Atomstrojexport.

"Mluvili jsme o dostavbě Temelína i nákupu akcií ropovodu TAL od Exxonu," řekl podle zpravodaje HN Topolánek novinářům před Americkou ambasádou, kde probíhala jeho schůzka s Bidenem.

"Jste model pro východní Evropu"

Podobně jako v Polsku nešetřil americký viceprezident poté, co americká administrativa zrušila plány na vybudování protiraketového štítu v Evropě, v Česku chválou. 

"Chtěl bych vzdát holt vaší minulosti, i když je třeba hovořit o budoucnosti," uvedl Biden a vzpomněl na desetileté výročí vstupu ČR do NATO a dvacetileté výročí listopadového převratu.

"Nevím, jestli si to uvědomujete, ale jste skutečně v samotném středu, inspirovali jste celý svět. Když cestuji po východní Evropě, dávám vaši demokracii za příklad," tvrdil vysoký americký politik během vystoupení před novináři na Úřadu vlády. 

Oproti Obamovi je Praha "v klidu" 

Americký viceprezident přiletěl do Prahy ve čtvrtek - jeho vládní speciál Air Force 2 přistál na pražské Ruzyni kolem sedmé hodiny večer. Zhruba ve stejnou dobu v pátek by mělo letadlo s politikem Prahu opustit. 

Návštěvu Bidena v Praze provázejí přísnější bezpečnostní opatření, která ovšem nejsou tak silná jako během dubnové návštěvy americké prezidenta Baracka Obamy v Praze.

Podle našeho zpravodaje uzavřela při příjezdu amerického viceprezidenta v pátek ochranná služba okolí Úřadu vlády v okruhu sto metrů. Kdo chtěl vejít do vymezeného koridoru, musel být na seznamu, který kontrolovali policisté.

Co slíbil Biden dalším spojencům

Biden v rozhovoru pro HN ještě před příletem do Česka uvedl, že návrh na novou protiraketovou obranu, s nímž přišla administrativa Baracka Obamy, neznamená ústupek Rusku.

"Vylepšení vztahů s Ruskem nebude na úkor naší podpory evropským spojencům a přátelům," slíbil Biden v interview.

V rozhovoru Česko označil za "spojence", zatímco třeba ve středu ve Varšavě Polsko označil za "jednoho z nejbližších spojenců".

Joe Biden je na cestě po třech středoevropských zemích, ve středu nabídl Polsku účast na nové protiraketové obraně, ve čtvrtek jednal o budoucnosti americké základny v Rumunsku, kde měl svůj jediný veřejný projev během třídenní cesty.

Související