Oběti okupace Československa v roce 1968 se asi dočkají řádného odškodnění. Návrh Senátu schválila sněmovna. Podle tvůrců předlohy by stát na odškodnění neměl vyplatit celkem více než 30 milionů korun. Norma se nyní vrací do Senátu k definitivnímu schválení.

Novela má napravit stav, kdy je odškodnění odepíráno lidem, kteří se domohli určité finanční satisfakce již podle komunistických norem. Jim by se celkové odškodnění pouze snížilo o již vyplacenou částku. "Toto řešení nejlépe zachovává spravedlivý a rovný přístup ke všem obětem okupace," uvedl spoluautor předlohy Jiří Liška (ODS).

Komunistický občanský zákoník podle něj sledoval pouze materiální aspekt odškodnění. Zákon z roku 2005, podle kterého oběti okupace vojsky Varšavské smlouvy nebo pozůstalí obětí mohou od státu dostat jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun, tak podle Lišky vytvořil nerovnost mezi poškozenými občany co do vyplacené částky. Mnozí žadatelé totiž byli odmítnuti, protože už jednou odškodněni byli.

Senát návrh předložil sněmovně před téměř půldruhým rokem. Poslanci proto v předloze prodloužili o rok do 31. prosince 2010 lhůtu, v níž je třeba o odškodnění požádat ministerstvo vnitra. Jiné změny neprovedli. Normu podpořili poslanci ze všech sněmovních stran vyjma komunistů; dva z nich byli proti, ostatní poslanci KSČM se hlasování zdrželi.