Skutečně největším problémem práv v Plzni byl organizovaný nepořádek neboli systém, díky němuž mohli školou nestandardně projít někteří lidé, aniž se na to přišlo. Znovu to zopakovala šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Komise od rána provádí na fakultě kontrolu a zaměřuje se na rigorózní řízení a doktorandské studium. "Hodnocení zveřejní koncem listopadu. Pro osud školy bude důležitá i volba děkana," uvedla Dvořáková.

"Proč je tolik lidí bráno na odvolání? Máte-li jich takto přijato 60, tři speciální jména nikdo nepostřehne. Takto to zde bylo celé od začátku do konce, věci nebyly transparentní," uvedla Dvořáková.

Na fakultě se nepřijímaly vnitřní předpisy běžné na ostatních fakultách univerzity, neexistovala řádná elektronická evidence. Nejvíce to prý nyní postihuje studenty, kteří v organizovaném chaosu studovali. "Hrozně těžko se teď rozliší, kdo byl standardní a kdo nestandardní," dodala Dvořáková.

Existovaly prominentní komise, tvrdí studenti 

Někteří studenti jí dnes přiznali, že se mezi nimi říkalo, že přijímací řízení na fakultu je zvláštní. "Nikdo ale neměl nic v ruce," uvedla studentka 4. ročníku. Podle další studentky existovaly "prominentní komise" ke státnicím, u nichž byly zkoušky evidentně jednodušší a nebylo jasné, podle čeho se k nim někteří studenti dostali.

U dizertačních prací komise nalezla podivné posudky. Nyní zkoumá rigorózní řízení, jak byly stanoveny komise. "Do budoucna musí být jasné, kdo je jmenuje, za jakých podmínek," dodala Dvořáková.

Část kontrolní skupiny se zaměřila na evidenci studia. Další část si v knihovně fakulty vytypovala podezřelé práce. Komisi zajímají zejména ty, kde jako oponenti vystupují lidé s jinou odborností, než k jaké se vztahuje téma práce. To je prý důležité z hlediska plagiátorství.

Zásadní bude volba děkana 

Ke konkrétním případům se Dvořáková odmítla vyjádřit, odkázala na policii. Připustila, že komise má k dispozici dva závažné podněty údajného plagiátorství, jimiž se bude zabývat. Vztahují se ale k jiným vysokých školám.

Zásadní bude také volba děkana, o kterém rozhodne senát fakulty. O post se utká Jiří Pospíšil a advokát Karol Hrádela. Předseda akademického senátu Daniel Telecký řekl, že volba je tajná a "nikdo nikomu do hlavy nevidí".

Šéf strážníků přijde o funkci

Město Plzeň dočasně zbaví šéfa městské policie Luďka Hosmana funkce do doby, než se vyšetří kauza kolem jeho bakalářské práce.

Jak v týdnu upozornila ČTK, je Hosmanova sedm let stará práce ve většině textu zcela shodná s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného.

Práci Hosman obhajoval na právnické fakultě v Plzni, kterou nyní zmítají skandály. Řízení městské policie dnes dočasně převzal strážník Martin Šimera.

Pověřený šéf právnické fakulty Jiří Pospíšil řekl, že Hosmanovým případem by se měla zabývat také policie, protože v případě plagiátorství jde o trestný čin.

Podle něj by mělo být také podáno trestní oznámení, fakulta se dohodne s rektorem univerzity, kdo tento podnět policii dá. Postup upřesní příští týden.

Podle oslovených právníků je Hosmanova práce plagiátem. Hosman tvrdí, že ji vypracoval sám a ve věci vidí útok na svou osobu.



Předpokládá ale, že se povede s ohledem na současnou situaci a s ohledem na doporučení ministerstva. "Sdělilo, že pokud nebude zvolen reformní děkan, školu zruší," řekl Telecký, jenž je příznivcem exproděkana Milana Kindla, hlavního aktéra v kauze plzeňských práv. Teleckého bratr působí na soukromé vysoké škole v Karlových Varech spojované s právy v Plzni kvůli údajně neprůhlednému přijímání bakalářů k magisterskému studiu do Plzně.

Šéf senátu podá trestní oznámení na Dvořákovou 

Telecký v pondělí nebo v úterý hodlá podat žalobu případně trestní oznámení na Dvořákovou. Nelíbí se mu, že je fakulta napadána. "Například, že sama fakulta nostrifikuje zahraniční studium. To není pravda a paní profesorka Dvořáková o tom ví," uvedl.

Univerzita uznávala studium absolventům ukrajinské univerzity, kteří vzdělání získali skrze pražský institut. Teleckému vadí i další vyjádření Dvořákové, třeba přirovnání k mafii. Dvořáková podání žaloby odmítla komentovat. Za hodně složitou situaci označila to, pokud by nebyl v listopadu zvolen legitimní děkan.


Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil uvedl, že fakulta chce dále rozpracovávat reformní návrhy. To povede v řádech týdnů, maximálně měsíců k očištění školy. Zdůraznil, že fakulta funguje, 95 procent studentů studuje standardně. Na úterý připravuje tiskovou konferenci, jasně řekne, jaké práce se nenašly, jak budou prověřováni rychlostudenti a podobně.

Speciální komise Západočeské univerzity už prošetřila studium nejčerstvějších absolventů fakulty, u nichž byly pochyby o délce studia. Pochybení nezjistila. V pondělí oznámí výsledky dalších šetření.