Děčínské městské policii na sídlišti Boletice, kde žije početná romská komunita, pomáhá šest terénních pracovníků z řad Romů.

Mají jim pomoci v komunikaci a s řešením problémů v komunitě. Mluvčí strážníků Tomáš Pavlík ČTK řekl, že tři lidé tuto práci dělají v rámci veřejné služby, zbývající zcela zdarma.

Podle ředitele městské policie Marcela Horáka jsou první výsledky spolupráce s terénními spolupracovníky velmi dobré.

"Díky této iniciativě se už podařilo vyřešit některé dlouhodobé problémy kolem jednoho z panelových domů, zaznamenali jsme i pozitivní ohlasy na dohled u základní školy," uvedl. Doufá proto, že spolupráce bude dlouhodobá.

Dobrovolník Milan Horváth tvrdí, že nechtějí nijak suplovat práci strážníků a policie, ale mohou ji vhodně doplňovat. Své zástupce si Romové sami vybrali. "Budeme se snažit pracovat i s problémovými obyvateli z řad Romů. V rámci komunity na ně budeme vyvíjet tlak, aby se chovali v souladu se společenskými normami,“ uvedl Horváth.

Děčín není jediným městem, kde podobná spolupráce strážníků a Romů funguje. S 19 dobrovolníky na sídlišti Chanov začala před několika dny spolupracovat i mostecká městská policie. Každý má do konce roku při hlídání sídliště odsloužit 150 hodin. Placeni jsou z peněz od ministerstva vnitra.

Související