Pouhý týden před ostrým zpuštěním dostal systém datových stránek těžkou ránu. Nemohou se do něj totiž připojit soudy. „V pátek jsme dostali pokyn se připojit. Ale schránky nefungují,“ říká předseda okresního soudu v Mladé Boleslavi Jiří Rajm. A kolaps potvrzuje i mluvčí Krajského soudu v Praze Lenka Ceplová.

Schránky, do níž začnou dostávat veškerou úřední korespondenci, mají začít povinně fungovat pro všechny podnikatele a úřady sice „až“ od 1. listopadu. Ale ti, co si své schránky aktivovali v předstihu, jsou povinni je používat již nyní – a posílat takto korespondenci všem, kdo již schránku mají. „Jakmile jsme schránky aktivovali, je to pro nás v těchto případech jediný povolený systém doručení,“ potvrzuje Ceplová.

Úředníci šli domů

Soudní úředníci, kteří mají na starosti korespondenci, se tak ocitli bez práce. „Poslal jsem je domů s tím, že si to napracují, až bude systém fungovat,“ uvedl například Rajm.

Počítačový systém ministerstva spravedlnosti a doudů spravuje firma CCA Group. Ta soudům včera rozeslala zprávu, že chyba je na straně provozovatele systému datových stránek – tedy České pošty.


Česká pošta ale zavinění odmítá. „Jednoznačně vylučuji, že je problém na naší straně. Ostatní se hlásí bez problémů,“ uvedl ředitel sekce e-Governmentu České pošty Petr Stiegler.

CCA Group se pro HN odmítla vyjádřit. „Obraťte se na ministerstvo spravedlnosti,“ řekl Jan Valenta, který má ve firmě projekt na starosti.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související