Vláda jako většinový majitel ČEZ musí mít "enormní" vliv na rozhodování firmy při výběru dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a výstavbu dalších tří bloků v ČR a na Slovensku. Vláda do tohoto procesu v dohledné době velmi výrazně vstoupí. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl vicepremiér Martin Barták.

Oficiálně jsou zatím známí tři uchazeči, podle Bartáka dorazily desítky nabídek. Jaderného tendru se podle dostupných informací zúčastní Rusové, Francouzi a Američané.

Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

"Vláda je povinna zajistit svým občanům dostatek zdrojů energie, zajistit jejich bezpečnost, a to i v oblasti energetiky," zdůvodnil Barták postup vlády. "Tudíž i po poradě s panem premiérem Fischerem jsme konstatovali, že role vlády v tomto rozhodování musí být mnohem větší a vláda do tohoto procesu v dohledné době velmi výrazně vstoupí," prohlásil Barták.

Favorité soutěže

AtomstrojWestinghouseArevaMitsubishiAtmeaKHNP

Vyhodnocování nabídek má trvat do 1. ledna příštího roku. Do té doby je podle něj mnoho příležitostí, aby vláda "zvýšila svůj vliv v této oblasti". Nechtěl ale komentovat, zda by měla vláda mít právo vetovat vítěze soutěže.

Jména kandidátů ČEZ nechce zveřejnit, mluvčí firmy Ladislav Kříž již dříve řekl, že by to ohrozilo průběh veřejné zakázky. Svou účast potvrdil ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress.

Účast v pátek písemně potvrdily také francouzská Areva a americký Westinghouse.