Chomutovské primátorce Ivaně Řápkové (ODS), která se zviditelnila razantním přístupem k neplatičům, hrozí, že ztratí titul. Na semináři trestního práva v Plzni se za tři semestry ani jednou neukázala. Přesto má z předmětu tři zápočty a zkoušku. Lidové noviny na to upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož studijní skupiny na plzeňské fakultě měla Řápková v letech 2003 a 2004 docházet.

"Když říkala, že má plný index, ale nepamatuje si jméno jediného učitele, vrtalo mi to hlavou," řekl listu Baxa. Zjistil, že Řápkovou měl skutečně ve své studijní skupině. Poté si prohlédl staré seznamy studentů a evidenci, kde si dělal čárky za účast. Obojí deníku ukázal.

Primátorku zřejmě zkoušel někdo mimo katedru 

Navíc zašel za sekretářkou katedry trestního práva. Zjistil, že nechodila k žádnému z kolegů, neměla ani individuální studium s konzultacemi. Ve fakultním systému přesto sekretářka našla, že tři zápočty a zkoušku z trestního práva Řápková má. "Naše katedra ji nezkoušela. Musel ji zkoušet někdo mimo katedru," řekla její vedoucí Helena Válková.

Kdo, už systém neprozrazuje. "Šlo to mimo rámec běžných studijních plánů," dodala Válková. První zápočet získala o rok dříve, než jí vůbec začal seminář. Zbylé dva zápočty a zkoušku obdržela v jeden den. "Je to podezřelé, s tím jsem nesetkala," dodala Válková.

Řápková: Kauza školy mě poškozuje 

Řápková nyní čerpá podle mluvčího chomutovského magistrátu Tomáše Brandy řádnou dovolenou, je v zahraničí. "Studium je soukromou záležitostí paní primátorky. Pokud se bude chtít ke zveřejněným informacím vyjádřit, učiní tak nejdříve ve středu, kdy se vrací do úřadu," řekl Branda. V souvislosti s nedohledáním její diplomové práce v plzeňské fakultní knihovně  dříve řekla, že kauza školy ji poškozuje.

Podle pověřeného děkana fakulty Jiřího Pospíšila je možné, že Řápková získala zápočty a zkoušku od někoho z minulého vedení. V úvahu přichází bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, bývalý proděkan Milan Kindl nebo bývalý proděkan Ivan Tomažič. "Někteří studenti tvrdí, že jim zápočet a zkoušku dalo bývalé vedení, aniž by je zkoušelo," dodal Pospíšil, o němž rozhodne akademický senát fakulty, zda se stane jejím řádným děkanem.

Škola studium Řápkové zkontroluje a zváží, zda jí může odebrat titul. Od koho a za jakých okolností získala zápočty a zkoušku z trestního práva, prověří komise jmenovaná rektorem Západočeské univerzity.

Baxa upozornil, že v případě Řápkové by bylo dobré prověřit také to, za jakých okolností získala zápočty a zkoušky z jiných oborů, například obchodního, občanského i ústavního práva.

Řápková začala Právnickou fakultu v Plzni studovat v roce 2000. Diplomovou práci obhájila v květnu 2005. V univerzitní knihovně ale nabyla k nalezení. Tehdy se ohradila, že to je chyba školy. Sama ale novinářům ukázala jen neověřenou "pracovní verzi" své práce.

Související