Česká ekonomika v příštím roce poroste o 0,8 procenta a v roce 2011 o 2,3 procenta. Letos by se kvůli celosvětové hospodářské krizi mohla propadnout až o 4,8 procenta. Uvedla to v úterý v nové prognóze Evropská komise.

Její odhad je optimističtější než čerstvá prognóza českého ministerstva financí, které v příštím roce čeká růst hrubého domácího produktu o 0,3 procenta a v letošním roce propad o pět procent.

"Recese skončila ve druhém čtvrtletí roku 2009 s tím, jak se stabilizoval reálný hrubý domácí produkt. V příštích čtvrtletích budeme svědky mírného ekonomického růstu," uvedla EK.

Hrozba zadlužování země

Hospodářské oživení v Česku nicméně podle Bruselu bude doprovázet růst zadlužování země. Letos by měl rozpočtový deficit údajně činit 6,6 procenta HDP, v roce 2010 pak 5,5 procenta HDP a v roce 2011 by se měl opět propadnout na 5,7 procenta HDP. V Evropské unii je přitom přípustný schodek, který nepřekračuje tři procenta hrubého domácího produktu.

Evropská komise rovněž upozorňuje na nejistotu, která je spojena s volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční koncem května příštího roku. Podle evropských úředníků je obtížné odhadovat, jestli se nová vláda odhodlá k potřebným úsporným opatřením. Bez nich čeká Česko citelný růst celkového zadlužení. Zatímco v loňském roce celkový dluh ČR činil zhruba 30 procent HDP, letos to má být již 36,5 procenta HDP, příští rok 40,6 procenta HDP a v roce 2011 dokonce 44 procent HDP.

Česko si ale v následujících dvou letech navzdory hospodářskému propadu podrží jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU, odhaduje EK. Letos by míra nezaměstnanosti měla činit 6,9 procenta, v roce 2010 pak 7,9 procenta v roce 2011 by měla klesnout na 7,4 procenta. Evropský statistický úřad nicméně používá jinou metodiku než české ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož data jsou v Česku více používána.

Slovenské hospodářství příští rok vzroste podle Evropské komise o 1,9 procenta a v roce 2011 o 2,6 procenta. Letos podle ní ekonomika Slovenska propadne o 5,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu horší odhad, než s čím počítá slovenské ministerstvo financí.