Sociální demokraté vyzvali poslance ODS Marka Bendu, aby kvůli aféře kolem své rigorózní práce rezignoval na funkci předsedy ústavně-právního výboru sněmovny. Novinářům to v úterý řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Benda ale z čela výboru odejít nehodlá. Také podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře nebude ODS na tomto postu nic měnit.

"Myslíme si, že je to minimum, které by měl okamžitě učinit poté, co vyšly najevo okolnosti, které se týkaly toho, jakým způsobem studoval na plzeňské právnické fakultě," řekl Sobotka. Sociální demokraté by podle něj respektovali právo ODS vybrat do čela výboru jiného zástupce ze svých řad. Benda by ale prý v čele "prestižního" výboru neměl pokračovat.

Poslanec přitom sám uznal, že jeho rigorózní práce byla moc krátká, a nesplnila tak formální požadavky. Na problémy s Bendovým doktorským studiem upozornila v neděli Česká televize. Benda tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. Jeho rigorózní práce byla podle ČT téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. 

Topolánek: Bendův přístup je přijatelný

Benda požádal, aby vedení plzeňské právnické fakulty znovu otevřelo jeho rigorózní řízení a umožnilo mu práci po doplnění znovu obhájit.

Předseda ODS Mirek Topolánek v úterý řekl, že Bendův přístup považuje za přijatelný. "Obecně platí, že všichni u kterých se prokáže, že titul získali neoprávněně, by jej měli vrátit, nebo obhájit, že si jej zaslouží," řekl.

Aféry členů ODS s pochybnými vysokoškolskými tituly jsou podle Topolánka vážný morální problém, vyšetřování je ale na jednotlivých školách a ODS nebude tyto kauzy prověřovat.

Pro sněmovní komisi ČSSD i lidovci

Sociální demokracie ale kvůli kauze plzeňských práv trvá na ustavení sněmovní vyšetřovací komise. O komisi by měla sněmovna jednat ještě v úterý. ČSSD se nelíbí bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve funkci děkana, podle nich není vhodné, aby takovou funkci zastával člověk aktivní ve vrcholné politice. Zaráží je také postup ministryně školství Miroslavy Kopicové, která Pospíšila podpořila.

Komise by měla podle ČSSD dohlédnout na stav vyšetřování, aby se celá kauza "nezametla pod koberec". Podobně se v úterý vyjádřili také lidovci. Přestože ještě minulý týden předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda prohlašoval, že sněmovní vyšetřovací komise je zbytečná, v úterý novinářům řekl, že změnil názor.

Komisi nyní lidovci podporují, protože nejsou spokojeni s dosavadním vyšetřováním. Lidovci se prý rozmysleli poté, co akademický senát zvolil děkanem Pospíšila. "Situaci by měl řešit někdo, kdo na té škole neučil nebo tam nepůsobil, aby přišel někdo, kdo tam nemá osobní vazby, někdo nestranný a zvenku," řekl Svoboda.

Rychlostudium pražských politiků

Tituly za velmi krátkou dobu získali také někteří členové pražské ODS na soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS). Mezi absolventy školy patří například starosta Prahy 13 a první místopředseda ODS David Vodrážka, který si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti, radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer (ODS), který získal bakalářský titul nikoli za tři roky, jak trvá řádné studium, ale za rok a čtvrt. Zastupitel Prahy 9 Jan Štrof (ČSSD) zvládl standardně pětileté studium za 16 měsíců.

Nestandardně rychle prý dokončili studium i člen zastupitelstva Prahy 10 Tomáš Hrdlička (ODS) nebo náměstek primátora Pavel Klega (ODS). Škola se ale hájí tím, že rychlé získání titulů bylo možné díky individuálnímu studijnímu plánu.