Otázka, kdo bude českým eurokomisařem, zůstává i po středeční schůzce v Kramářově vile bez odpovědi. Předseda vlády Jan Fischer si na jednání pozval šéfy dvou nejsilnějších politických stran. ODS a ČSSD se na jednom jméně neshodla.

Mirek Topolánek z občanských demokratů prohlásil, že by jednání měla ještě pokračovat. Jiří Paroubek schůzku stručně označil za "rutinní" a "informativní".

"Já jsem ani neočekával, že by ta dnešní schůzka definitivně rozhodla. Žádné jméno nemáme," konstatoval při odchodu Topolánek. Zároveň připomněl, že pokud by byl do Evropské komise nominován Vladimír Špidla z ČSSD, ODS by ho po případném vítězství v jarních volbách vyměnila za svého člověka.

Paroubek tuto praxi označil "za projev nadřazování zájmů stranických nad zájmy země ". "Takový postup je navíc nemožný, neboť vláda členské země nemůže komisaře odvolat," dodal předseda sociálních demokratů v tiskovém prohlášení. 

Fischer připravuje plán B 

Premiér dal politikům ultimátum do konce tohoto týdne, pokud nepřijdou s kompromisním návrhem napříč politickýcm spektrem, bude o členovi Evropské rady rozhodovat vláda. Toto stanovisko potvrdil Fischer i v ranním rozhovoru pro Radiožurnál: "Kdyby trvali na svém a nemohli najít shodu, tak platí plán B, že to bude vláda, která situaci posoudí a vybere vhodného kandidáta. Bude-li to někdo z těch, které nominovaly politické strany, nebo ještě někdo další, to bych zatím nechal otevřené." 

"Nerad bych si vykoledoval situaci, kdy Česká republika zase bude v něčem poslední," doplnil ministerský předseda.  

Podle Topolánka by ale bylo nešťastné, kdyby se ve vládě o jméně hlasovalo a nový eurokomisař by neměl jasnou podporu kabinetu. Fischer nevyloučil, že by kabinet již na pondělní schůzi mohl vybrat jiného kandidáta, než navrhli politické strany. O funkci by měl zájem například bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý.

Sociální demokraté navrhují, aby ve funkci pokračoval dosavadní eurokomisař Vladimír Špidla a zásadně odmítají kandidáta ODS, někdejšího vicepremiéra pro evropskou problematiku Alexandra Vondru. Občanští demokraté situaci vidí přesně opačně a v posledních dnech argumentovali i tím, že na nominaci eurokomisaře mají právo jako strana, která vyhrála poslední parlamentní volby.

Menší strany nabídly neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara (nominace od Strany zelených), exministra Pavla Svobodu (KDU-ČSL) a europoslance a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka (KSČM).

Z této pětice chce v případě neexistence politické dohody Fischer vybírat v první řadě, je ale připraven seznam i rozšířit o další osoby.