Šéf britských konzervativců David Cameron už opustil myšlenku vyhlásit referendum o Lisabonské smlouvě v případě svého vítězství ve volbách, pokud ale v budoucnu dojde na další předávání moci z Británie na Brusel, hodlá zakročit lidovým hlasováním. Cameron to řekl britskému deníku The Guardian.

"Naše kampaň o referendu skončila," prohlásil šéf konzervativců poté, co byl Lisabon v Česku ratifikována. V posledních dvou letech Cameron opakovaně sliboval, že referendum o reformní unijním dokumentu vyhlásí za každou cenu. Doufal také, že mu k tomu dopomůže český prezident Václav Klaus, která protahoval podpis dokumentu v Česku.

Podobně jako český prezident Cameron v uplynulých dnech prohlásil, že ratifikací Lisabonské smlouvy v EU ztratila Británie svou suverenitu. Zároveň označil vztahy mezi Bruselem a Londýnem za "falešné".

Bruselská kastrace

Přístup britských konzervativců, kteří mají reálnou šanci vyhrát na jaře volby, překvapil řadu politických aktérů nejen v Bruselu, ale i v sousedních státech a za oceánem.

Naposledy kritizoval podle britského listu The Times přístup Camerona francouzský ministr pro EU Pierre Lellouche, který naznačil, že "směšné" chování britských konzervativců odřízne Británii od dění na starém kontinentu.

"Je smutné vidět, jak se tak důležitý stát, jako je Británie, sama odtrhává od zbytku. Sami se připravují o britský vliv v europarlamentu," citoval politika list The Guardian.

Washington straší euroskepticismus Britů. Lisabon je třeba, tvrdí - čtěte ZDE

EU si oddechla, Cameron je rozhodnutím o Lisabonu zklamán - čtěte ZDE

Cameron ještě ve středu stihl své straně slíbit, že prosadí zákon, který by podmiňoval každé předání pravomocí Evropské unii referendem.

Zájem i ze zámoří

List Guardian už před časem v jednom ze svých komentářů napsal, že současné hlasité vystupování britských konzervativců proti EU a Lisabonské smlouvě překvapuje americkou administrativu Baracka Obamy.

Unie od Britů a svých dosavadních nejbližších spojenců v Evropě čeká, že budou vystupovat po boku lídrů - německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, ne vedle euroskeptiků, napsal list.

Otázka postoje vůči EU rozděluje samotnou Cameronovu stranu. Analytici ale soudí, že většina konzervativců před volbami přijme euroskeptický směr svého šéfa, protože nebudou chtít ohrozit volební šance své strany, která je již dvanáct let v opozici.