Zahrádkáři budou možná mít svůj vlastní zákon, který bude upravovat jejich činnost. Příslušný návrh zákona ve čtvrtek v prvním čtení podpořila sněmovna. Nyní se jím bude zabývat sněmovní zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu.

Zákon hájil třeba předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik, který mimo jiné zdůraznil, že je třeba vyjádřit úctu minulým generacím zahrádkářů, kteří tyto zahrádky často na zanedbaných místech zakládali a tato místa zvelebovali.

Podle předkladatelů poskytuje zahrádkáři tato činnost pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu, tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné i psychické kondice. "Vedle toho však přináší i řadu dalších efektů - kultivaci vztahu k přírodě, výchovu mládeže, ekologické a sociální aspekty," obhajují potřebnost zákona.

Návrh je stručný; má šest paragrafů. Definuje například zahrádkářskou činnost, chatu či osadu. Stanovuje také podmínky pro zřizování zahrádkářských osad a pravidla pro jejich fungování. Upravuje také podmínky nájmu zahrádky. V případě, že nájemce zemře, má jeho osoba blízká přednostní právo na uzavření nájemní smlouvy za stejných podmínek, které však musí být uplatněno do 30 dnů od smrti nájemce.

Zákon kritizovali poslanci i bývalá vláda

Proti zákonu v rozpravě vystoupil například Jiří Hanuš (KDU-ČSL). Jak prohlásil, důvod pro předložení tohoto zákona je problém hlavního města Prahy, cen pozemků a problém neochoty řešit vlastnické vztahy. Jediný způsob, jak problém s pozemky pro zahrádkářské kolonie řešit, je podle jeho názoru získat pozemky z pronájmu do vlastnictví.

Jaroslav Klein (ODS) navíc upozornil, že návrh zákona je v rozporu se stavebním zákonem. Předkladatelé ho brání, že nezatíží státní rozpočet a nebude mít ani negativní sociální dopady a negativní vlivy na životní prostředí.

Bývalá vláda Mirka Topolánka s návrhem nesouhlasila. Označilo ho za nadbytečný, vztahy mezi zahrádkaři lze podle ní upravit podle existujícího občanského zákoníku. Legislativní návrh odolal i návrhu na vrácení předkladatelům k přepracování.

ČR: Až 1,5 milionů zahrádkářů

Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas.

Z letošního průzkumu agentury Median vyplynulo, že zahradě se ve volném čase věnuje čtvrtina Čechů. O zahradu a pěstování se více zajímají ženy a zahrádkaření jako hobby vnímají spíše starší lidé. Příznivce zahrádkaření seskupuje v tuzemsku Český zahrádkářský svaz. Ten na svém webu uvádí, že sdružuje celkem 170 tisíc občanů České republiky.

Podle předkladatelů se zahrádkaření věnuje přibližně milion až 1,5 milionu občanů Česka (organizovaných i neorganizovaných zahrádkářů).

Související