Vláda nezadala Bezpečnostní informační službě úkol, aby prověřila společnost Sazka. Na jednání k tomu dospěla sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, řekl její předseda Jeroným Tejc. Zda tajná služba loterijní společnost skutečně sledovala, však odmítl komentovat. Komise podle něj kvůli tomu zašle BIS otázky, na které bude požadovat písemné odpovědi.

Mezi další body usnesení, které komise jednomyslně přijala, patří podle Tejce také to, že si na příští jednání pozve bývalého premiéra Mirka Topolánka a exministra školství Ondřeje Lišku. "Myslím, že po tom, co dnes zaznělo, téměř není možné nepozvat Mirka Topolánka," řekl už dříve Tejc. Jednání se má uskutečnit za 14 dní.

Komise bude dále prošetřovat zejména to, z jakých důvodů se BIS o loterijní společnost zajímala. Bude také zkoumat, zda do médií opravdu unikly citace ze zprávy tajné služby týkající se Sazky.

Podle Tejce se komise bude zajímat o to, zda se BIS na Sazku zaměřila z důvodů hrozícího bezpečnostního rizika, nebo kvůli ochraně ekonomických zájmů státu. V takovém případě bude chtít vědět, o jaké konkrétní finanční zájmy šlo.

"Druhá podstatná záležitost jsou informace, které se objevily v médiích, a citace z údajné zprávy Bezpečnostní informační služby," uvedl Tejc. Komisi podle něj bude zajímat, zda jsou tyto informace pravdivé, což by znamenalo možný únik z tajné služby. "Pak by samozřejmě následovalo další šetření a případně možné podání trestního oznámení," řekl předseda komise.


Na zasedání komise přišel ředitel Sazky Aleš Hušák a místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek. Ten řekl, že sledování Sazky je citlivé zejména pro akcionáře, kteří zastupují občanská sdružení. Překvapilo je prý to, že si BIS ze 381 loterijních společností vybrala právě Sazku. "Není zdaleka největší ve smyslu finančních prostředků, které jí protečou," uvedl Ječmínek.

Společnost podle místopředsedy představenstva zároveň neprovozuje žádné hry, které by mohly posloužit k praní špinavých peněz nebo jiné formě organizovaného zločinu. "Nedovedu si představit, jak někdo sází sazku, sportku nebo šťastných deset a tím se dopouští ohrožení tohoto státu," dodal.

 

Související