Poslanci žádají vládu, aby vzala zpět svá rozhodnutí o ekologické zakázce a zastavila ji. Její efektivitu má také prověřit kontrolní výbor sněmovny. Na návrh lidovců to schválila Poslanecká sněmovna. Proti byla ODS a TOP 09.

Ihned po hlasování upozornil poslance ministr Gustáv Slamečka před nebezpečím arbitráže. "Pokud bude proces zastavený a zrušený, nikdo není schopen říct, jaké budou důsledky," varoval zákonodárce.

Lidovci: Tendr nahrává jedné firmě 

S návrhem na zastavení tendru přišli lidovci. Podle jejich předsedy Cyrila Svobody tendr nahrává pouze jedné velké firmě. Kritizoval i způsob, jak byla zakázka vypsaná: že byla vyhlášena jako koncese, nikoliv jako klasické výběrové řízení.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je přes 100 miliard korun. Jejich odstranění v jedné zakázce má podle ministerstva přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

"Pokud někdo říká, že za tyto peníze odstraníme ekologické škody, a víc ani korunu, tak je tam taková vata, že když vzniknou další náklady, tak se do toho vejdou. Nebo to dopadne jako u Kapsche, kde se psaly další smlouvy," kritizoval postup vlády Svoboda.

Kdo a proč se bojí? 

Proti němu argumentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tím, že ministerstvo zatím žádnou smlouvu s žádnou firmou nepodepsalo, pouze chce zjistit, zda by nebylo pro stát výhodnější, zadat odstranění všech zátěží jedné společnosti. "Proč tak zoufale nechcete, aby vláda měla možnost se na ty nabídky podívat a zjistit, že je to mimořádně cenově i časově výhodné. Proč si to někdo nepřeje. Je to pro mě nepochopitelné a nebudu se domýšlet motivu," prohlásil Kalousek.

Po téměř dvou hodinách jednání předstoupil před poslance i premiér Jan Fischer. Upozornil, že zatím běží lhůta pro předkládání nabídek, a pokud by vláda měla tendr zrušit, tak by to muselo být z některého důvodu, který vyplývá ze zákona o veřejných zakázkách. Podle Fischera se vláda domnívá, že žádný takový důvod splněn není. "Nicméně kabinet to bude zkoumat a zjistí-li důvody, tak to zruší," řekl Fischer.

Efektivitu prověří kontrolní výbor 

Kromě toho, že vláda by měla podle rozhodnutí sněmovny zastavit práce na tendru, sněmovní kontrolnímu výbor dostal za úkol prověřit efektivitu, účelnost a rizika této zakázky. Podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) se již výbor touto zakázkou zabývá.

Naposledy ji měl na programu letos 6. října, kdy vyslechl informaci náměstka ministra financí Ivana Fuksy a požádal ministerstvo o další informace. Výbor chce po ministerstvu, aby zároveň s předložením do vlády informovalo poslance o výsledku vyhodnocení výběrového řízení. Chce znát také ekonomické vyhodnocení způsobu výběrového řízení a jeho zadávací dokumentaci.

Ministerstvo financí vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci loňského roku. Cenové nabídky příští rok budou moci předložit čtyři firmy z původních šesti, a to Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services a PPF.