Praha navrhuje, aby si vedení pražského dopravního podniku snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent, prohlásil pražský primátor Pavel Bém (ODS). 

Doplacení peněz na provozní náklady, které požadují odboráři dopravního podniku, zatím Bém neslíbil. Odboráři s návrhy města nesouhlasí, chtějí dál pokračovat v přípravě stávky.

Bém tvrdí, že si město letos objednalo stejný rozsah veřejné dopravy jako v roce 2008 a dopravní podnik dostal také stejně peněz. V roce 2008 podniku podle Béma stačilo 7,15 miliardy korun a letos požaduje asi o dvě miliardy více.

"Najednou dopravní podnik přichází na konci roku s požadavkem o dofinancování na částku asi devíti miliard. Něco tady nehraje," řekl Bém.


Město a dopravní podnik se ale na nákladech na provozní výdaje neshodnou. Zatímco město se domnívá, že podniku by mělo přes sedm miliard stačit, podnik argumentuje podepsanou smlouvou o objednávce, v které je cena za rozsah veřejné dopravy vyčíslena na asi 9,1 miliardy korun.

Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku kdykoliv spustit. Svůj protest chtějí namířit proti vedení Prahy, které podle odborářů způsobilo špatnou finanční situaci podniku.

S požadavky na razantní snížení mezd už přišlo před několika týdny vedení Českých aerolinií. Jejich piloti mají od 1. listopadu o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o 10 procent nižší platy. 

Související