ČSSD je proti úvahám o zvyšování počtu českých vojáků v Afghánistánu. Podle stínového ministra zahraničí socialistů Lubomíra Zaorálka je nutné více diskutovat se spojenci o další strategii. Legitimita tamní vlády se znejasňuje, řekl v sobotu Zaorálek po jednání širšího vedení ČSSD.

"Zásadně nesouhlasíme s úvahami o dalším zvyšování vojáků v Afghánistánu a vyzýváme k dialogu se spojenci o další strategii," uvedl Zaorálek. Socialisté tak reagovali na výstupy z nedávné cesty ministra obrany Martina Bartáka do Spojených států, kde prý o možném navýšení kontingentu hovořil.

Sociální demokraté ale poukazují na to, že legitimita afghánské vlády se hroutí. Nebude se konat druhé kolo prezidentských voleb. České jednotky jsou podle Zaorálka v Afghánistánu kvůli tomu, aby podporovaly nynější vládu. Je otázka, co tam budou budovat nyní, dodal.
ČSSD proto nepokládá za šťastné, aby se v ČR schvaloval střednědobý výhled o vojenských zahraničních misích na dva až tři roky. S takovým plánem přišlo ministerstvo obrany. Nyní se mise schvalují na rok.

ČSSD měla výhrady vůči počtu nasazených českých vojáků v afghánské misi ISAF už loni, Poslanecká sněmovna kvůli tomu schválila plán letošních zahraničních misí až v únoru.