Novými proděkany Právnické fakulty Západočeské univerzity budou Karel Eliáš, Petr Bezouška a Bohumil Havel, jméno čtvrtého děkan Jiří Pospíšil zatím neoznámil. Informace Lidových novin (LN) v pondělí uveřejnil server Lidovky.cz.

Bývalí proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič odstoupili z funkcí po vypuknutí skandálu s nestandardní délkou studia některých studentů na fakultě a plagiátorské aféře. Odešel i děkan Jaroslav Zachariáš. Fakultu nyní povedou lidé, kteří na nesrovnalosti upozorňovali.

Jedním z nových proděkanů se stane vedoucí katedry obchodního práva a hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš, který poměry na fakultě kritizoval ještě dříve, než byl odhalen plagiátorský skandál jejího bývalého vedení. Dalším proděkanem má být autor připravovaného obchodního zákoníku Bohumil Havel, třetím Petr Bezouška z katedry občanského práva.

Právě Bezouška odhalil, že bývalý proděkan Ivan Tomažič opsal desítky stran ve své kvalifikační práci. Školitele mu dělal druhý proděkan Milan Kindl, oponentský posudek vypracoval bývalý děkan Zachariáš, jeho posudek byl rovněž plagiát.

Tímto odhalením začala kauza, která je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů. Zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nezvykle rychle. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a vyzvalo ZČU, aby přezkoumala udělené tituly.

Na škole pracuje speciální sedmičlenná komise složená ze zástupců fakulty, vedení ZČU, univerzitního senátu, studentů a archivu školy, na vyšetřování aféry bude navíc dohlížet sněmovní komise.

Jedním ze studentů, kteří jsou v podezření, že školu absolvovali nestandardním způsobem, je i chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), která v pondělí podala k plzeňskému krajskému soudu na Západočeskou univerzitu žalobu. Požaduje omluvu za výroky zpochybňující její studium a odškodnění milion korun.

Související