Šéf dopravní policie Leoš Tržil ve středu na senátní konferenci o bezpečnosti silničního provozu připustil určitého zmírnění systému bodového trestání řidičů, který na českých silnicích platí od roku 2006.

"Je potřeba zvážit, jestli některé přestupky musejí být tak tvrdě sankcionovány," uvedl Tržil. Upravit by to podle něj mohla chystaná novela silničního zákona.

O zmírnění usilují i senátoři z dopravního výboru, kteří konferenci uspořádali s cílem přispět k přijetí novely na základě různých návrhů v přijatelné podobě.

Tržil také uvedl několik konkrétních příkladů, kde by změny uvítal: Pokud by například řidič neměl při jízdě rozsvícená světla, nezískal by jeden trestný bod jako dosud, pokud prohřešek bezprostředně napraví.

Další návrhy: lepší značení přechodů

V rámci úprav doporučil zavedení celorepublikového používání zimních pneumatik, nejen na vymezených silnicích, nebo zlepšení značení přechodů. Tržil by chtěl také vyřešit svádění viny za přestupky na osobu blízkou, zjednodušit dokazování nepřiměřené rychlosti jízdy, nebo upravit rychlost na dálničních přivaděčích.

Připomněl také snahu zrušit dopravní značky upozorňující řidiče na radary městských strážníků, které byly letos zavedeny. Podle Tržila je 70 procent obecních policií kvůli nákladům neužívají a rychlost samy neměří. K jeho požadavku se připojili i zástupci měst.

18 bodů namísto 12

Robert Vašíček ze sdružení ChceteZmenu.cz, které usiluje také o zmírnění bodového systému, požadoval odstranění nefunkčního dopravního značení nebo zlepšení stavu silnic. Sdružení prosazuje zvýšení maximální hranici počtu trestných bodů pro odebrání řidičského průkazu z 12 na 18.

S návrhem souhlasí senátoři, ale odmítavě se k případné úpravě staví policie i ministerstvo dopravy, jehož názor obhajoval Lukáš Kadula. Podle něj dvanáctibodové hranice dosáhlo za více než tři roky od zavedení systému 23 317 řidičů, tedy jen necelé půlprocento všech řidičů v Česku.

Nejméně 1 bod má 650 tisíc řidičů

Alespoň jeden bod má aktuálně kolem 650 tisíc řidičů, uvedl Kadula. Devět z deseti řidičů, jimž byl udělen bod, se z toho podle ministerstva poučí.

Řada účastníků konference kritizovala to, že řidiči se o udělení bodů dozvídají s mnohaměsíčním zpožděním; bodový systém tak podle nich nemá preventivní účinek.

Jen čtvrtina řidičů dosáhla 12 bodů za drobné přestupky, nepřiměřená rychlost "vybodovala" maximálně 3000 lidí, dodal Kadula.