Jako před dvaceti lety, ale s úplně jinými aktéry. V úterý 17. listopadu se chystá policie zasáhnout nikoli proti studentům, nýbrž proti nepovoleným akcím extremistických skupin. Ty chtějí demonstracemi narušit oslavy výročí na Národní třídě.

Bližší podrobnosti k policejnímu zásahu šéf protiextremistického oddělení pražské policie David Janda odmítl sdělit.

Celkem je prozatím na den oslav 17. listopadu 1989 ohlášeno 17 shromáždění. Na pořádek v ulicích dohlédne na tisíc policistů, včetně antikonfliktního týmu, jednotky na koních a vrtulníku.

Protesty proti politice "tunelářů a korupčníků"

Nepovolená neonacistická organizace Národní odpor chystá protest v 16:00 na Národní třídě, kde by měly krátce poté vrcholit oslavy sametové revoluce. Extremisté chtějí shromážděním reagovat na razii, při níž policisté v říjnu zadrželi 24 pravicových radikálů a 18 z nich obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Na Národní třídě by se měla sejít také Dělnická strana, kterou vláda koncem září opětovně navrhla Nejvyššímu soudu rozpustit. Své shromáždění svolala na 14:00 k budově Národního divadla.

Chtějí protestovat proti údajnému porušení listiny základních práv a svobod. Na svém webu akci odůvodňuje jako "vyjádření nesouhlasu s politikou tunelářů a korupčníků".

Ani jedna z těchto svolaných akcí není podle přehledu oznámených shromáždění povolena. Případná hrozba střetů s extremisty by podle Jandy neměla lidi odradit od účasti na oslavách. "Já nevidím důvod, proč by se veřejnost neměla zúčastnit oslav tohoto svátku," řekl.

V záloze bude i speciální jednotka

V ulicích bude nasazeno na 1000 policistů, kteří by měli dohlížet na veřejný pořádek. Případným střetům má předcházet antikonfliktní tým, v záloze bude připravena speciální pořádková jednotka a nebudou chybět ani policisté se psy a na koních. Ze vzduchu bude vše kontrolovat policejní vrtulník.

Bezpečnostní opatření budou standardní jako při státních návštěvách, včetně zajištění dopravního režimu. "Mimo to budou policisté spolupracovat i s organizátory jednotlivých mítinků," uvedl ředitel pražské policie Martin Červíček.

Oslavy omezí dopravu 

V souvislosti s oslavami se v Praze chystají dopravní uzavírky. Na odpoledne 17. listopadu doporučuje policie řidičům využívat silnice na levém břehu Vltavy, protože většina mítinků je naplánovaná na pravý břeh. Na uzavírky bude řidiče upozorňovat přenosné dopravní značení. Policisté budou spolupracovat i s dopravním podnikem, který kvůli mítinkům také očekává určitá dopravní omezení. O krátkodobých výlukách MHD budou cestující informovat hlášení v dopravních prostředcích.

"Na 17. listopadu bylo svoláno celkem 20 shromáždění," uvedla ředitelka občanskoprávního odboru pražského magistrátu Eva Nováková. Tři z oznámených shromáždění byla zakázána už v květnu, protože se časově překrývala s už dříve svolanými mítinky na stejné místo.