Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) se ve čtvrtek odpoledne setkala v Plzni s rektorem Západočeské univerzity (ZČU) Josefem Průšou a dalšími představiteli školy. Přivezla doklady, z nichž podle ní vyplývá, že v letech 2000 až 2005 studovala na plzeňské právnické fakultě. ČTK o tom informovala Řápková s tím, že vedení školy přislíbila spolupráci.

"Požádala jsem rektora o schůzku. Myslím si, že pokud mají lidé něco vyřešit a jsou rozumní, nebudou se domlouvat přes média," uvedla Řápková. Seznámila se i s obsahem dopisu, který jí vedení univerzity v úterý poslalo poštou. "Požádali o písemnou odpověď, což samozřejmě učiním," doplnila.

Primátorka přivezla do Plzně originál diplomu, jeho dodatek s údaji o vykonaných zkouškách a zápočtech a také vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. "Zástupci školy chtěli vidět i originál indexu. Vysvětlila jsem jim, že už od začátku mediální kauzy vysvětluji, že ho nemohu najít. Buď jsem ho ztratila, nebo si ho nevyzvedla na studijním oddělení. Uznali ale, že absolvent vysoké školy se indexem prokazovat nemusí," řekla Řápková.

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal nyní zemřelý učitel Jiří Pipek.

Primátorka zpochybňování svého studia odmítá a k plzeňskému krajskému soudu podala žalobu na ZČU. Policie se bude zabývat i jejím trestním oznámením pro podezření z krádeže. Na univerzitě totiž chybí originál její diplomové práce.

Okolnostmi studia některých absolventů plzeňské právnické fakulty prošetřuje komise, která vydá stanovisko. "O tom, jak dlouho bude prověřování trvat, se nemluvilo. Vedení školy mi však potvrdilo, že je v souvislosti s mou osobou vyvíjen tlak, aby závěry byly zveřejněny co nejdříve. Původně se mě to nemělo týkat, nepatřím totiž mezi takzvané rychlostudenty," dodala Řápková.

Související