Primátor Pavel Bém v úterý obhájil post šéfa pražské ODS, a odvrátil tak svůj politický pád. Jeho strana má za týden kongres a někteří volají po sesazení předsedy Mirka Topolánka. Sám Bém, posílený výhrou, prý jeho sesazení nechce. Zároveň ale vzkazuje, že pokud si jde Mirek Topolánek na kongres pro silný mandát, pak o něm musí dát hlasovat. A také přinést program, který ODS vyhraje příští volby.

HN: Gratuloval vám prezident Václav Klaus k výhře?
Ano.

HN: A Mirek Topolánek?
Ne.

HN: Když předseda ODS komentoval výsledky pražského sněmu, řekl: "Jestli je to pozitivní pro stranu? Záleží pro kterou. Nová pražská sestava ODS naznačuje, že pro jinou..."
Kultivovaný a slušný člověk vítězi poblahopřeje, sportovec podá ruku poraženému. Mirek Topolánek už se nejspíš slušnému chování nenaučí.

HN: S čím půjdete na kongres ODS, který je už za týden? Zatím jste jen říkal, že nechcete, aby byl volební.
Dvouletý mandát celého vedení včetně Mirka Topolánka platí. Mají nejen právo, ale taky povinnost a zodpovědnost udělat vše pro volební vítězství. Předpokládám, že na listopadovém kongresu přijdou s jasnou vizí nejen pro rok 2020 (tak se jmenuje nový programový dokument Mirka Topolánka, pozn.red.), ale především 2010.

  PAVEL BÉM (46)
Vystudoval psychiatrii a prevenci drogově závislých na UK. Praxi získal v léčebnách v Kosmonosích a Praze. Po roce 1990 působil jako šéf Centra pro drogově závislé. Za vlády Václava Klause byl generálním sekretářem vládní Meziresortní protidrogové komise. V roce 1998 se stal starostou Prahy 6 za ODS, v roce 2002 byl zvolen primátorem. Loni prohrál s Mirkem Topolánkem souboj o křeslo předsedy ODS. Je ženatý, má dvě děti.
 

Musíme oslovit středové a středopravicové voliče, i ty, co od nás v posledních letech odešli. Musíme je přesvědčit, že jsme životaschopným tělem i hlavou a že je řada dobrých důvodů proč nevolit různé utopické socialisty. A také proč nevolit různá předvolební uskupení, která slibují modré, růžové nebo zelené z nebe, ale ve skutečnosti nabízejí jen staré tváře v ukradeném nebo vypůjčeném programu.

HN: Pokud se bude na kongresu hlasovat o tom, aby byl svolán další, tentokrát volební kongres, budete pro?
Jedu na kongres proto, abych slyšel a viděl jasnou vizi volebního vítězství v roce 2010. A jsem o ní připraven diskutovat. Nechci jen věřit, že to vedení myslí vážně a upřímně, ale že to, s čím přichází, může středopravicové voliče oslovit.

HN: Vize 2020 má být dlouhodobý program ODS a teprve vzniká. Vyplyne údajně až z diskuse na kongresu.
To bych byl velmi, ale velmi zklamán...

HN: To byste pak hlasoval pro volební kongres?
Mirek Topolánek řekl: "Jdu na kongres a chci na něm silný mandát". Já na to odpovídám: Nechci volební kongres, ale jediný silný mandát vzniká v tajné volbě.

ODS není v kondici

HN: Řada členů si stěžuje, že vaše strana je ve špatné kondici. Některé kraje prý ovládají skupiny podnikatelů stojících v pozadí. Souhlasíte?
ODS není v dobré kondici. Určitě jednou z příčin je, že se nám politicky příliš nedaří. Nebyli jsme schopni zhodnotit volební úspěch 2006. Nebyli jsme schopni dotáhnout precizní a explicitní sliby z kampaně 2006.

Slova se rozešla s činy. Ztratili jsme část voličů. Ztratili jsme šanci na vyřešení politické krize, nemáme předčasné volby. Do toho máme úřednickou vládu, která se zdá, že má podporu veřejnosti a je úspěšná. Já si pana premiéra velmi vážním, ale nemyslím si, že je zodpovědné přicházet v době krize s rozpočtovou sekerou přes 160 miliard korun, když navíc víme, že bude ve skutečnosti výrazně vyšší. Jsem přesvědčen, že i v době krize je nutné šetřit.

HN: Proč je ODS ve špatné kondici?
ODS se od svého založení velmi proměnila. Ze zakládajících členů někteří odešli, jiní ztratili motivaci se angažovat. Přišli další. Ne všichni si zaslouží odsudek, že to jsou nějaké zájmové partikulární skupiny, které ovládají prostřednictvím pseudomafií politickou stranu. Je ale fakt, že v mnoha regionech vidíme nejrůznější skupiny, které mezi sebou bojují.

HN: Když se bavíme o tom, jestli není ODS řízena nějak zákulisně, myslíte, že působí dobře, když před pražským sněmem prohráváte na nominace 5:8 a pak vyhrajete? To je transparentní vnitrostranické rozhodování?
Úplně nejférovější by bylo, kdyby předsedu pražské ODS volila celá členská základna, to je jasné. Pak by to byl ten nejdemokratičtější obraz. Když většina oblastních sdružení volila veřejně, kde mohu spekulovat o demokratičnosti a legitimitě, tak mě tato úvaha vůbec netrápí.


HN: Co je dalším problémem ODS?
Je pro mě fascinující vidět, že některá z krajských organizací může zdvojnásobit počet členů během několika málo týdnů nebo měsíců. Samozřejmě to ve mně vyvolává obrovské rozpaky, velké rozčarování. Kdykoli něco takového vidím tady v Praze, křičím a zdvihám ukazováček.

HN: A zdvihal jste prst na starostu Prahy 5 Milana Jančíka, který si pomohl náborem členů?
Křičel jsem na obě strany sporu. K nárůstu členské základny nedocházelo jenom v jednom místním sdružení, ale hned v několika. Ale ve srovnání s tím, co vidím v jiných regionech, to bylo úplně zanedbatelné.