Vláda Jana Fischera nesouhlasí s návrhem KDU-ČSL na to, aby se příští rok nesnižovaly dávky v mateřství. Ministryně spravedlnosti a předsedkyně legislativní rady vlády Daniela Kovářová řekla, že vláda přijala negativní stanovisko s ohledem na dopad, který by měl návrh na státní rozpočet.

S dočasným snížením mateřské počítá vládní úsporný balíček. Nezávisle na stanovisku vlády rozhodnou o předloze sněmovna a Senát.

ČSSD se pokusí o to samé jako lidovci 

Lidovci navrhují, aby se mateřská nesnižovala na 60 procent vyměřovacího základu, jak to sněmovna schválila v září v úsporném balíčku, ale aby zůstala zachována ve výši 70 procent, jak je tomu v současnosti.

Podle balíčku by žena, která před nástupem na mateřskou brala 20.000 korun hrubého, v příštím roce dostávala o 2000 korun méně, než kdyby přivedla potomka na svět už letos. Mateřská se pobírá 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem.


Stejnou novelu předložila i ČSSD. Obě jsou navrženy tak, aby s nimi mohla sněmovna vyslovit souhlas již v prvním čtení.

Podle předkládací zprávy KDU-ČSL bude mít novela dílčí dopady do nemocenského pojištění, a tím do státního rozpočtu. Jde o částku 1,56 miliardy korun, z toho v roce 2010 o 1,47 miliardy korun a v roce 2011 o 0,13 miliardy korun.

Peníze by se podle lidovců daly vzít z jiných oblastí, ušetřit se prý dá třeba na sporné ekologické zakázce a z rozpočtu ministerstva obrany, rezervy jsou také v příjmech z hazardu. 

Související