Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí popřel, že by vedení ČSSD vyjednávalo s ODS o předčasných volbách v únoru. Uvedl, že nemá záruku, že by tyto volby znovu nezrušil Ústavní soud. Informaci o tom, že ČSSD vyjednává s ODS o vyvolání předčasných voleb v únoru 2010, přinesl deník Právo.

"V tuhle chvíli žádnou záruku toho, že by Ústavní soud nezrušil další kolo předčasných voleb, prostě nemáme, takže vycházíme z toho, že volby budou v řádném termínu v měsíci květnu," prohlásil v pondělí na tiskové konferenci Paroubek. Doplnil, že žádná jednání o předčasných volbách neprobíhají ani na úrovni předsedů stran, ani na úrovni vedoucích funkcionářů stran. Připustil pouze vyjednávání mezi poslanci. "Jestli někde se nějací poslanci sejdou v hospodě a tam si spolu povídají, že by to bylo dobré, mít ty volby za sebou, tak to je jiná věc," dodal.
Vyjednávání označil za nepravděpodobné i předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Dělat dohodu s člověkem, který svůj slib dodrží přesně 12 hodin, bych považoval za šílenství a nepředpokládám, že by někdo z ODS na tu variantu přistoupil," uvedl Sobotka. "Osobně předčasné volby vidím jako opravdu velkou křeč," dodal.

Obavy z Fischera

Podle informací Práva by za snahou šéfa ODS Mirka Topolánka a lídra ČSSD Jiřího Paroubka měla být obava z pádu jejich popularity a stranických preferencí v kontrastu s oblibou premiéra Jana Fischera a nástupem nových politických subjektů TOP 09 a Strany práv občanů, kterou založilo sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Předčasné volby nesmějí proběhnout tři měsíce před řádnými. Vzhledem k tomu, že řádný termín voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2010 vychází na květen, je únor nejzazším termínem. Cest, jak dospět k předčasným volbám, je několik. Poslanci a senátoři mohou například na návrh prezidenta odhlasovat ústavní většinou rozpuštění dolní komory. Dalším z možných způsobů je, že sněmovna tři měsíce neprojedná zákon, se kterým vláda spojí svou důvěru.