Občanští demokraté chtějí na svém kongresu bojovat s nabíráním černých duší. Připravují změny stanov, které mají zabránit tomu, aby ti, kdo nabírají do strany lidi za peníze, mohli ovlivňovat klíčová rozhodnutí.

Strana chce přijmout pravidlo, že každá buňka ODS může na vyšší sněm poslat jen omezený počet zástupců, bez ohledu na to, jak je velká. V takovém případě by se nabírání černých duší už nemělo vyplácet.

„Definitivně se to ale ještě nerozhodlo, jakási sekce pro změnu stanov by měla říct verdikt ve středu,“ říká poslanec za ODS Marek Benda, který se sám na změnách stanov podílel. O konečném návrhu na změnu by měl rozhodnout tým vedený prvním místopředsedou Davidem Vodrážkou.

Černé duše na Ústecku

Díky masovému nabírání členů lze měnit rozhodnutí v regionech, a dokonce i ovlivňovat stranické kongresy. Své o tom ví místopředseda ODS Petr Gandalovič, který za svoji funkci do velké míry vděčí právě černým duším.

Před loňským kongresem totiž na Ústecku začal raketově narůstat počet členů, v některých organizacích se dokonce zdvojnásobil. Za pivo a oběd do ODS vstupovali dělníci stavebních firem. Díky nárůstu členů pak dotyčné organizace posílaly na vyšší stranické sněmy víc zástupců a oponenty hravě přehlasovávaly. Výsledkem byla nominace Gandaloviče na post místopředsedy a jeho zvolení. Sám Gandalovič popírá, že by se na nabírání členů jakkoliv podílel nebo že by o něm dokonce jenom věděl.

„Ten proces nabírání začali lidi, kteří proti mně stáli v primárkách. A odstartovali tím protireakci, která byla navíc v některých momentech úplně zbytečná. Na kongres to potom nemělo žádný vliv. Fakt je, že pokus vyhnat čerta ďáblem tam byl, ale mě to poškodilo úplně nejvíc, takže já jsem ten první, kdo bude chtít, aby se to už neopakovalo,“ řekl před několika týdny v rozhovoru pro Lidové noviny.

Změna už jednou neprošla

Ještě nedávno přitom byla politika ODS jiná. Když nastoupil do čela strany Mirek Topolánek, měl opačné heslo. Slovy »Neváhej už dnes, vstup do ODS!« na kongresu strany v roce 2003 vyhlašoval politiku zvyšování členské základny.

Pak se ale strategie měnila, především poté, kdy začal podezřele stoupat počet členů v některých organizacích .Už loni proto občanští demokraté připravili změnu stanov, která tomu měla zabránit. Tehdy vymysleli, že by každý, kdo chce vstoupit do ODS, měl mít „podpisy nebo doporučení od našich stávajících členů“. Navržená změna ale neprošla a schválena nemusí být ani letos.

„On totiž nikdo dopředu neví, jaký vlastně bude program kongresu a jestli si tam třeba neodvoláme vedení,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z dobře informovaných a vysoce postavených členů ODS.

Těsně před kongresem, který má začít už tuto sobotu v Praze, panuje mezi občanskými demokraty velká nejistota. Některé regiony totiž otevřeně vyzvaly, aby se na kongresu hlasovalo o důvěře v Mirka Topolánka coby předsedu strany.

Související