Kontroverzní kritik islamismu Geert Wilders, předseda protiimigrantské Strany pro svobodu (PVV), se 30. listopadu představí v českém Senátu. Pozval ho předseda senátní komise pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer (ODS), kritik lisabonské smlouvy reformující EU, spolu s portálem euRABIA.cz.

Wildersova jednodenní návštěva bude mít dva body programu, nejprve proběhne přednáška na téma Svoboda projevu a islamizace Evropy, poté má následovat promítání jeho protiislamistického snímku Fitna (Rozvrat).

"Těším se na návštěvu Prahy a na to, že budu moci pronést v Senátu svoji řeč," uvedl Wilders. "Pan Wilders je velmi vyhraněný politik a říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé. Jeho rétorika se nemusí každému líbit, ale je v zájmu demokratické diskuse jeho slova slyšet," komentoval plánovanou návštěvu senátor Oberfalzer.

Podle šéfredaktora serveru euRABIA.cz Edvarda Steinského hrozí Česku po přijetí Lisabonské smlouvy, že bude čelit masivnímu přílivu přistěhovalců muslimského vyznání, před kterým nizozemský politik varuje. "Proto jsou pro nás zkušenosti a poselství pana Wilderse cenné a chceme je zpřístupnit i české veřejnosti," doplnil Steinský. 

Diplomatický spor s Velkou Británií

Nizozemskému politikovi bylo znemožněno v únoru vystoupit v britské Sněmovně lordů. Byl zadržen na londýnském letišti a poslán zpět do své země. Britská ministryně vnitra odepřela Wildersovi vstup z důvodu údajného ohrožení národní bezpečnosti.

"Postup ministryně byl napaden u soudu, který rozhodl v její neprospěch. Událost ukazuje na hlubokou krizi svobody slova v západní civilizaci," uvedl Oberfalzer v písemném prohlášení.

Wilders, který podobně jako Oberfalzer požaduje omezení vlivu Evropské unie, také vystupoval proti lisabonské smlouvě a odmítá vstup Turecka do EU. Wildersova strana usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi.

Předseda Senátu není z návštěvy nadšený

Wildersova přednáška v Senátu vyvolala mezi senátory rozporuplné reakce. "Půda českého Senátu pro to vůbec není vhodná," řekl ČTK předseda horní komory Parlamentu Přemysl Sobotka telefonicky z Bratislavy. "Někteří zapomínají, že i demokracie a svoboda slova mají své limity," podotkl.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) uvedla, že se jedná jen o iniciativu Oberfalzra, nikoli horní komory. "Pouze to dokresluje skutečnou hodnotovou orientaci těch, kteří bojují proti další evropské integraci," řekla ČTK. Wildersova vystoupení se v žádném případě nezúčastní.

Také místopředseda senátního zahraničního výboru a klubu TOP 09 a Starostové Jaromír Štětina řekl ČTK, že setkání s Wildersem oželí. "Jsem upřímným vyznavačem multikulturního komplexu světa a nechtěl bych se s tímto pánem pouštět do nějakých půtek. Nemůže mne taková přednáška ničím obohatit," uvedl Štětina. 

Wilders: Zastavte islamizaci

V nizozemském parlamentu má sice PVV jen devět křesel ze 150, v letošních evropských volbách ale skončila na druhém místě se ziskem téměř 17 procent hlasů a čtyř míst v evropském parlamentu. Podle českého senátora by se populární Wilders stal předsedou vlády, pokud by se v jeho zemi nyní konaly volby.

Několikaminutový snímek Fitna sporným způsobem prezentuje islám, v ČR jej na svém webu promítala například krajně pravicová Národní strana. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá představit příští rok, po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě.

Wilders ve snímku spojil záběry z teroristických útoků po 11. září 2001 a protizápadní projevy, které doprovázejí recitace veršů z koránu. Nechybí ani připomenutí případu nizozemského režiséra Thea van Gogha, který byl zavražděn radikálním islamistou v roce 2004. Film končí sloganem: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu."