Minulost, přítomnost a výhledy do budoucnosti české krajiny přináší Atlas krajiny České republiky, který odhalil ministr Ladislav Miko. Završila se šestiletá práce, u jejíhož počátku byl právě podnět současného šéfa resortu životního prostředí, a která stála 55 milionů korun.

Atlas, který unesou pod paží pouze dobře vzrostlí dospělí, váží deset kilogramů a obsahuje 800 map, 500 výřezů a velký počet grafů. Zajímavostí je poslední kapitola 352 stránkového díla - nazvaná Krajina v umění. Po stovkách map v ní čtenář uvidí základní díla českých krajinářů.

"Součástí atlasu jsou mapy způsobů, jak se mění využití krajiny oproti minulosti v jednotlivých elementech, jako například přítomnost luk, změny v orné půdě, zalesnění, kvalita lesů, analýza ekonomiky, spádovost, jak a kam lidé dojíždějí, dopravní infrastruktura, v podstatě cokoliv na co pomyslíte, to v mapách Atlasu krajiny ČR najdete", řekl ministr Miko.

Na atlasu, který vznikl po vzoru slovenského, pracovalo na 300 odborníků ze stovky institucí pod vedením Tatiany Hrnčiarové, která se podílela i na přípravě slovenského atlasu.

Do škol i obchodů půjde příští rok

První zájemci o unikátní soubor map budou moct atlas získat od ledna. Kvůli velkému formátu atlasu, 50 krát 61 centimetrů, počítá ministerstvo i s distribucí jednotlivých listů atlasu, a to hlavně pro školy. Cena vázaného atlasu se podle Mikových propočtů bude pohybovat okolo 4500 korun. Ministr věří, že si oblibu najde i u veřejnosti.

"Dílo se nyní nachází ve fázi přípravy do tisku. Ten by měl proběhnout na počátku příštího roku. Nejdříve atlas vyjde elektronicky, pak bude dostupný ve formě volných listů a konečně poté vyjde knižně", upřesnil hlavní koordinátor projektu Peter Mackovčin.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko před novým Atlasem krajin ČR
Související