Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) se nehodlá soudně bránit proti billboardům s jejím vyobrazením, které se v posledních dnech objevily na několika místech v Ústí nad Labem. ČTK to v pátek řekl chomutovský mluvčí Tomáš Branda. Na plakátu je vyobrazena fotografie Řápkové a nápis "Hledám index a spolužáky z Plně! Zn. Najdu? Ivana Řápková, expresní studentka".
 
"Kdybych se měla soudně bránit proti všem urážkám a lžím, které byly proti mně v poslední době napsány a zveřejněny, tak bych musela podat asi tisíc žalob, proto nad tímto mávám rukou," uvedla Řápková. Podle ní billboardy jednoznačně potvrzují, že začíná špinavý předvolební boj. "Podobné billboardy v minulosti pocházely z dílny sociální demokracie. Pan Paroubek jásá předčasně, protože vyšetřování univerzitní komise ještě neskončilo a nikdo z univerzity nepředložil jediný důkaz, že má studia nebyla v pořádku," dodala primátorka.

BillboardNa údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek. Proti tomu se ohradila Pipkova manželka. Podle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy měl primátorku zkoušet, v Plzni nebyl.

Univerzitu bude zastupovat bývalý ministr spravedlnosti

Řápková podala na univerzitu žalobu a žádá po ní omluvu za výroky zpochybňující její studium na plzeňských právech a současně chce milion korun. V souvislosti se svým studiem práv podala i trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z krádeže a neoprávněného nakládání s osobními údaji. V univerzitní knihovně chybí její diplomová práce a další dokumenty dokazující, že v letech 2000 až 2005 plzeňskou právnickou fakultu řádně vystudovala a získala titul magistr.

Západočeskou univerzitu (ZČU) bude v případných sporech souvisejících s děním na právech v Plzni zastupovat advokátní kancelář, kterou vede někdejší ministr spravedlnosti Karel Čermák. S exministrem, jenž se specializuje na právo duševního vlastnictví a arbitráž, se na tom v pátek dohodli rektor ZČU Josef Průša a děkan fakulty Jiří Pospíšil.

Související