Oznámilo to české ministerstvo obrany, podle něhož existuje vážné podezření, že zranění způsobil příslušník českého kontingentu. Poraněný rotmistr je mimo ohrožení života a událost vyšetřuje vojenská policie.

Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované problémy v 15. kontingentu české armády působícím v Kosovu, učiní český generální štáb po dohodě s ministrem obrany příslušná opatření včetně personálních, uvádí se ve sdělení českého ministerstva obrany.

Postřelenému vojákovi byla ihned poskytnuta lékařská pomoc a poté byl vrtulníkem dopraven do americké vojenské nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok. Jakmile to umožní jeho zdravotní stav, který byl nyní označen jako stabilizovaný, bude převezen do České republiky. Rodina zraněného vojáka byla o události informována, uvedlo ministerstvo obrany.

Dnešní incident vojáků z 15. kontingentu, který nastoupil misi v rámci mezinárodních sil KFOR letos v červenci, není první. Začátkem listopadu uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek na tiskové konferenci, že čtyři čeští vojáci ve druhé polovině října kouřili marihuanu či hašiš. Byli postaveni mimo službu, opustili misi a případ byl předán vojenské policii. Fakt, že vojáci požili drogu, byl odhalen ze vzorků moči při preventivních testech, které armáda občas v misích provádí.

Deník Mladá fronta Dnes informoval začátkem listopadu o jiném skandálu v KFOR, který se údajně odehrál v září. Podle listu se čeští vojáci opili a poprali. Rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. Podle Picka se incident stal v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoli v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoli jinde v zahraničí platí "suchý zákon". Odmítl ale, že by Češi finského kolegu zranili. Vojáci byli kázeňsky potrestáni a jsou ve svých posádkách.

Související