ODS uspořádá na počátku roku ideovou konferenci, která rozhodne o střednědobé vizi strany a jejím programu pro jarní volby do sněmovny. Kongres ODS v neděli ve svých závěrečných usneseních uložil předsedovi strany Mirku Topolánkovi, aby programový sjezd svolal nejpozději do konce února.

Kongres neschválil dokument Vize 2020, který připravil Topolánkův programový tým, jak Topolánek původně chtěl. Sněm se shodl pouze na tom, že dokument bude základem pro diskusi o ideovém směřování strany. Výkonná rada také má v souvislosti s tímto textem zpracovat program pro jarní volby.

Topolánek sám oznámil, že chce ideovou konferenci svolat na leden. Vyšel tak vstříc svým kritikům z Prahy, jižních Čech a Ústeckého kraje. Ti po sobotním neúspěchu s testem důvěry už nepožadovali volební kongres, chtěli ale prosadit organizaci nového kongresu kvůli přípravě programu. Vedení strany také řada delegátů vyčítala to, že dokument s ideovými vizemi dostala příliš krátce před tímto kongresem, který ho původně měl schvalovat.

S Topolánkovým návrhem byl spokojen pražský primátor Pavel Bém, předseda pražské ODS, která o svolání konference žádala. "My jsme něco chtěli a my jsme toho dosáhli," uvedl v České televizi s tím, že Topolánek se zachoval jako politický matador a vyšel pražské ODS vstříc.

Na stůl se nakonec dostal požadavek na svolání volebního sjezdu v únoru či březnu příštího roku. Předložil ho delegát z Havlíčkova Brodu. Pro svolání sněmu, který by mohl před volbami vyměnit vedení, se vyslovilo jen osm z asi 500 delegátů kongresu.

Omezení "černých duší" 

Výkonná rada ODS má z rozhodnutí delegátů pro příští kongres připravit takový klíč pro výběr delegátů, který zohlední výsledky předchozích parlamentních voleb. Je to krok, kterým se občanští demokraté snaží zamezit nabírání "černých duší" regionálními organizacemi a delegáti o něm bouřlivě diskutovali. Vnitrostranické problémy řešili více než dvě hodiny za zavřenými dveřmi.

Kongres ODS také schválil změny stranických stanov. V reflexi potíží, které ODS měla s vylučováním poslance Vlastimila Tlustého, doplnili delegáti vnitřní pravidla strany. Členství nově zaniká z důvodů závažného porušení povinností na návrh příslušné regionální rady zrušením členství Výkonnou radou ODS. Lhůta pro případný nový vstup do strany je nově stanovena na tři roky.

Jednání v ostrém tónu

Někteří delegáti si na uzavřeném jednání také prý stěžovali na to, že jsou spojováni s takzvanými regionálními kmotry, tedy podnikateli ovlivňujícími rozhodování politiků ODS. Podobné výtky, které zazněly například i z úst předsedy strany Mirka Topolánka, je prý urážejí.

"Říkali například, že nejsou nikým vedeni. Já sám taky nevím, že by mě někdo řídil," řekl ČTK poslanec a pražský delegát Jiří Janeček. Byl spokojen s tím, že Topolánek slíbil rozšířit týmy pracující na programové vizi o "lidi zdola" a svolal ideovou konferenci na leden. Tak podle Janečka splnil přání pražské organizace.

Němcová sklidila potlesk

Za překvapivě daleko méně agresivní, než čekal, označil debatu předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Velký aplaus sklidila na uzavřeném jednání místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která v minulých týdnech dala najevo ambici nahradit Topolánka v čele strany. Ani ona ale neladila svůj příspěvek příliš kriticky. Postavila ho na svých představách budoucího směřování ODS.

Topolánkovi vytkla, že se s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem "velmi rychle" dohodl na vládě Jana Fischera, na neuskutečněných předčasných volbách a na eurokomisaři, neboť nic z toho neprospívalo ODS. "Pravdu měla například v tom, že jsme dvakrát ustoupili předsedovi ČSSD Paroubkovi a on dvakrát zradil," podotkl poslanec Petr Bratský.