V neděli odpoledne změnil umělec vystupující pod jménem Roman Týc památník sametové revoluce na Národní třídě. K liště s dlaněmi ukazujícími písmeno V přidal další dva kusy odkazující na roky 1939 a 2009. Upozornil na to server Týden.cz.

Ruce nad datem 17. listopadu 1939, kdy nacisté uzavřeli v Československu vysoké školy, hajlují. Naopak nad 20. výročím pádu komunismu ukazují neznámí lidé zdvižené prostředníky sdělující Fuck You.

Vtipné doplnění pomníku listopadového masakru, provokace nebo popis nálady v dnešní společnosti? "Celou tu věc je třeba vnímat v souvislostech," řekl Roman Týc on-line deníku Týden.cz.

Týc: Všechny ruce jsou české 

"Ta deska prostě sama vybízela k doplnění informace. Všechny ty ruce jsou český, na rozdíl od gest, která ukazují. Není od věci uvědomit si to, co se tady dělo a děje v kontextu. Češi hajlovali tenkrát, konec konců dělají to i dnes, vítězná viktorka po letech možná zase až tak vítězná není, prostředníček neváhal vztyčit premiér Topolánek a zaštítil se jím veřejně i Karel Gott. To taky o něčem vypovídá," vysvětlil serveru umělec Týc.

Improvizované odhalení nové podoby pomníčku doplnila ironická báseň kolážovitě složená z řádek písní, které provázely dějiny republiky. Zazněla v ní otázka "kde domov můj", povzdech "ach synku synku", provolání "již vzhůru psanci této země", přání "ať mír dál zůstává s touto krajinou" i "já chci žít nonstop". Stranou nezůstalo ani sdělení, že "bílej jezdec jede tmou" a konec se odehrál v naději, že "jednou budem dál", dodal server.

Roman Týc (vlastním jménem David Brudňák) na sebe upozornil již v roce 2007. Tehdy vyměnil sklíčka na 50 semaforech pro chodce. Soud jeho akci potrestal pokutou 60 tisíc korun, navíc musel uhradit způsobenou škodu, vyčíslenou na přibližně 82 tisíc. Týc je členem skupiny Ztohoven, která se před soudem zpovídala z inscenování atomového výbuchu ve vysílání České televize.

Upravený památník 17. listopadu