Vláda v pondělí stáhla z Poslanecké sněmovny novelu horního zákona, kterou schválila v září 2008 a sněmovně následně předložila k projednání v říjnu loňského roku. Informoval o tom náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták.

 

Proti podle něj hlasoval pouze ministr Michael Kocáb (za Stranu zelených). Předloha dosud nebyla zařazena na pořad jednání sněmovny, ani nebyla projednána ve sněmovních výborech. Návrh na stažení novely podalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), ačkoliv předkladatelem bylo MŽP. Ekologové se stažením nesouhlasí.

Tošovský stažení odůvodnil tím, že novela horního zákona se již několikrát nedostala na program sněmovny. "Dohodli jsme se, že zákony, které ve sněmovně nemají větší úspěch - a sedminásobné stažení za to považuji, - stáhneme." Zároveň podotknul, že horní zákon je v gesci MPO, takže bylo i v jeho kompetenci navrhnout jeho stažení.

"Předložili jsme energetickou koncepci. Mějme nejdříve koncepci a následně k ní dělejme zákonná ustanovení," dodal Tošovský

Na dotaz představitele hnutí Greenpeace, zda bude nějaká veřejná debata k této koncepci se ministr i premiér vyjádřili, že již probíhá a dostávají řadu připomínek. "Klíďo píďo se obraťte na mě, přijďte za mnou do úřadu, pošlete mi to mailem," prohlásil ministr průmyslu.

Horní zákon by narušil koncepci

Podle mluvčího MPO Tomáše Bartovského došlo ministerstvo v návaznosti na nynější aktualizaci Státní energetické koncepce MPO k závěru, že by novela horního zákona mohla zásadním způsobem ohrozit naplňování navrhovaných cílů státní koncepce.

"Novela horního zákona obsahuje řadu bodů, které jdou proti duchu aktualizované Státní energetické koncepce. Jsem rád, že se mi vládní kolegy podařilo přesvědčit o tom, že je správné nejprve schválit celkovou koncepci a teprve potom prosazovat legislativní změny," konstatoval ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, který si dovede změnu horního zákona představit v horizontu jednoho roku po schválení aktualizované energetické politiky.

Podle MPO v novele jde zejména o několik problémových témat, jako je problematika odpisů zásob výhradních ložisek, zrušení možnosti přednostního odkupu pozemků v dobývacích prostorech a možnost odnětí oprávnění k dobývání výhradního ložiska. Uvedené úpravy byly v rámci připomínkového řízení podrobeny kritice ze strany profesních a zaměstnaneckých svazů v hornictví a v poslední době rovněž Českého báňského úřadu, uvedlo MPO.

"Rozhodnutí vlády i důvody ke stažení novely jsou skandální. Vláda rezignovala na prosazování vymahatelnosti práva," řekl ČTK bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík. Podle něho je předkládací zpráva MPO i dopis ministra Vladimíra Tošovského dokladem, že těžební společnosti mají ministra průmyslu "obtočeného kolem prstu".