Občané podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěřují poprvé od listopadu 1989 více vládě než prezidentovi: vládě důvěřuje 71 procent občanů, hlavě státu 68 procent.

Prezident patřil dosud dlouhodobě k nejdůvěryhodnějším ústavním institucím v zemi a například letos mu v průzkumech CVVM důvěřovaly zhruba tři pětiny až dvě třetiny občanů.

Jen od konce září vzrostla důvěra občanů v něj o sedm procentních bodů na současných 68 procent. Ještě výrazněji ale vzrostla od konce léta důvěra občanů ve vládu - ze zářijových 57 procent na nynějších 71 procent. Prezidentovi i vládě důvěřují hlavně lidé s dobrou životní úrovní, hlavě státu navíc i potenciální voliči ODS a kabinetu vysokoškoláci.

CVVM dnes zveřejnilo výsledky nejnovějšího, listopadového průzkumu a pro srovnání také údaje z obdobných průzkumů v letošním roce. Daniel Kunštát z CVVM potvrdil, že je to poprvé od listopadu 1989, kdy lidé více důvěřují vládě než prezidentovi. Jen počátkem roku 1991 se obě ústavní instituce těšily stejné důvěře občanů.

Většina občanů podle nejnovějšího průzkumu CVVM tradičně důvěřuje také obecním zastupitelstvům - 58 procent lidí, což je stejně jako počátkem září a o tři procentní body více než koncem září. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 41 procent lidí, tedy o tři procentní body více než koncem září.

Ačkoli od konce září lidé více věří oběma komorám parlamentu, tyto ústavní instituce se nadále těší nejmenší důvěře obyvatel. Poslanecké sněmovně důvěřuje pětina lidí, což je o šest procentních bodů více než koncem září, Senátu pak 22 procent lidí. Je to o čtyři procentní body více než před téměř dvěma měsíci. Oběma komorám důvěřují častěji lidé s dobrou životní úrovní a přívrženci ODS. Kritičtější jsou lidé se špatnou životní úrovní a sympatizanti KSČM a vůči Senátu navíc i lidé šedesátiletí a starší.

Pro celý letošní rok je podle CVVM charakteristická i velká nespokojenost lidí s politickou situací - s různými odchylkami jsou od začátku roku nespokojeny zhruba tři pětiny občanů. V porovnání s koncem září nicméně nespokojenost klesla ze 69 na 63 procent, zatímco spokojenost ve stejné době vzrostla z pěti na osm procent. Spokojeni jsou častěji lidé s dobrou životní úrovní a přívrženci ODS, opačný názor mají sympatizanti KSČM, lidé se špatnou životní úrovní a občané nad 60 let věku.

Průzkum se konal od 2. do 9. listopadu. Bylo při něm dotázáno 1082 občanů starších 15 let.

Související