Sněmovní rozpočtový výbor rozhodl, že se letos porcovat tzv. medvěd nebude. Jediný z členů výboru, který to navrhoval, byl poslanec KSČM Petr Braný.

Obce a neziskové organizace žádali od státu prostřednictvím žádostí o dotace z rozpočtu na příští rok víc než 2,5 miliardy korun. Žádostí se letos sešlo 256.

Předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) už před jednání výboru řekl, že ČSSD podpoří navýšení peněz na sociální účely, navýšení platů učitelům a vyšší podpory zemědělcům. "Jiné návrhy v zásadě na jednání výboru podporovat nebudeme," dodal Sobotka.

Janotovu ministerstvu se ulevilo 

Občanští demokraté chtěli zase podpořit peníze do investic. "V podstatě chceme podpořit jen ty pozměňovací návrhy, které budou směřovat do investiční oblasti," řekl místopředseda výboru za ODS Pavel Hrnčíř.

O konkrétních návrzích budou občanští demokraté ještě jednat. "Nechceme podpořit ty návrhy, které budou zvyšovat mandatorní výdaje obecně," dodal před jednáním Hrnčíř.

"Poslanci nám velmi zjednodušili situaci," komentoval pro Hospodářské noviny náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Bude to od poloviny devadesátých poprvé, kdy poslanci nebudou porcovat medvěda.

Nejvíc žádalo Brno 

Žádost o nejvyšší částku podalo město Brno, které potřebuje 150 milionů korun na opravu haly Rondo. Druhou nejvyšší částku, 100 milionů, požaduje Hradec Králové na pokračování dálnice D11.

Město Luže v Pardubickém kraji žádá poslance o 35 milionů na výstavbu přírodního koupaliště, Demokratická aliance Romů ČR potřebuje milion korun na festival Romská píseň 2010.

Žádosti se stejně jako v předchozích letech týkají staveb a oprav škol, školek, kulturních zařízení nebo třeba stadionů. Proti předchozím letům se jich ale sešlo mnohem méně, ještě loni jich bylo asi 1500.

Rozpočtový výbor také nakonec doporučil poslancům přijmout návrh státního rozpočtu. Z požadavků sněmovních výborů jeho členové podpořili jen návrh zemědělského výboru.

Zemědělský výbor chce dát 250 milionů korun na dotační programy a na podporu regionálních potravinářských výrobků na úkor provozních výdajů. O 169 milionů se mají snížit provozní výdaje organizací spadajících pod ministerstvo zemědělství, peníze se mají použít na platy v těchto organizacích.

Rozpočtový výbor naopak neschválil zvýšení dotace na poskytování sociálních služeb o 3,8 miliardy korun, jak chtěl sociální výbor. V návrhu rozpočtu jsou na tyto účely tři miliardy korun, což údajně nestačí. Členové výboru doporučili sněmovně schválit výzvu krajům, aby zvýšily výdaje na sociální služby ze svých rozpočtů.


Brno chce na opravu Ronda 150 milionů. Marně - čtěte ZDE
Související