Policisté budou kvůli plánovanému snížení platů demonstrovat ve středu 9. prosince před sídlem vlády. Informoval o tom server Novinky.cz. "Ano, mohu to potvrdit. Bližší informace o způsobu (demonstrace) zatím nemám," napsal šéf policejních odborů Milan Štěpánek v textové zprávě.

Vláda schválila balíček úsporných opatření, který od 1. ledna předpokládá mimo jiné i čtyřprocentní snížení platů státních zaměstnanců. Štěpánek už dříve uvedl, že policisté, hasiči a členové dalších odborů budou proti tomuto kroku protestovat v den, kdy bude sněmovna ve třetím čtení projednávat státní rozpočet. Předseda hasičského odborového svazu Zdeněk Jindřich Oberreiter zopakoval, že hasiči se k protestu připojí, o plánovaném datu ale zatím nevěděl.

Čtyřprocentní pokles platů státních zaměstnanců má přispět ke snížení deficitu návrhu státního rozpočtu na příští rok, jehož výše by mohla ohrozit stabilitu státního hospodaření. Odboráři úspory kritizují. Například právě snížení platů policistů podle nich povede k odchodu policistů ze sboru a ke snížení bezpečnostního standardu. Policisté a hasiči si také stěžovali, že s nimi o chystaných škrtech v rozpočtu nechce jednat ministerstvo vnitra ani předseda vlády Jan Fischer.

Ministr vnitra Martin Pecina už dříve uvedl, že výhrady odborářů ke snižování platů chápe. Výše platů však podle něj závisí na rozpočtu, o kterém on nerozhoduje. Odborářům doporučil, aby šli protestovat před sněmovnu, kde se bude projednávat rozpočet, a nikoliv před Strakovu akademii, tedy sídlo vlády. Štěpánek pak ale podotkl, že demonstraci nelze uskutečnit před sněmovnou, protože to zakazuje zákon.

S demonstrací před Strakovou akademií to ale zřejmě policejní odbory také nebudou mít jednoduché. Před úřadem vlády totiž od poloviny října, kdy aktivisté Greenpeace vylezli přímo před zraky hlídkujících policistů na střechu vládní budovy, panují zpřísněná bezpečnostní opatření.

V druhé polovině října tam policisté nepustili demonstrující příznivce krajní pravice a nedávno odtamtud zásahový oddíl vykázal vědce, kteří přišli protestovat proti postupu Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Policie uzavření prostoru v okolí Strakovy akademie zdůvodnila tak, že úřad vlády označil prostor za svůj pozemek s tím, že tam nikoho nechce.

Související