Nový šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg získal při volbě předsedy přesně 99,4 procenta hlasů. A to jen proto, že sám sebe nevolil. Jinak by měl podporu „kimirsenovských“ 100 procent. 

„Proto je mi to tak strašně trapné. Bylo by mnohem normálnější, kdybych třeba 10 hlasů nezískal. Vždycky je minimálně 10 procent lidí, kterým každý leze na nervy,“ řekl jen pár minut po svém zvolení v rozhovoru pro HN Karel Schwarzenberg. Ještě před tím se s ním zhruba desítka delegátů fotila se stejným nadšením, jako by vedle nich stála právě nějaká hollywoodská celebrita.

HN: Jste asi jediným předsedou strany, se kterým se delegáti sjezdu fotí. Jak vám je v této roli?
Blbě.

HN: Je vám to nepříjemné?
Nepříjemné to není, ale kdyby to byla hezká modelka nebo herečka, tak bych to chápal. Takhle to nechápu.

HN: Čekal jste podporu 99,4 procenta?
Ne, vůbec ne. Doufal jsem, že vyhraji, ale přece jen jsem si myslel, že bude víc lidí, kteří tam vhodí třeba prázdný lístek. Protože vždycky je minimálně 10 procent lidí, kterým jde každý na nervy.

HN: Dostal jste 163 ze 164 hlasů. Ten jeden lístek, který jste nedostal, byl ten váš?
Ano.

HN: Takže jinak jste vlastně dostal 100 procent...
Ne, ne, to radši neříkejte.

HN: To je ale trošku kimirsenovská podpora...
Proto je mi to tak strašně trapné. Bylo by mnohem normálnější, kdybych třeba 10 hlasů nezískal.

HN: Teď jste tedy plnohodnotným předsedou strany. Co budete řešit jako první věc?
Hlavním problémem bude uspět ve volbách, protože jinak ničím v této zemi nepohneme. Ale budeme-li v parlamentu, tak náš nejdůležitější úkol je právo. Vymahatelnost práva a zvýšení povědomí o právu v této zemi. Od toho se všechno ostatní odvíjí. Musíme říct jasně, že neexistuje svoboda bez pravidel. A čím větší svoboda, tím větší odpovědnost. To je zásada, kterou mě kdysi vštípili rodiče, a která se tady vytratila.

HN: Jaké ambice máte jako předseda strany pro volby?
Samozřejmě neomezené.

HN: Třeba Miroslav Kalousek říkal, že by byl rád, kdybyste porazili komunisty.
To bych byl šťasten, kdybychom se stali třetí nejsilnější stranou. Kdybychom dostali kolem 15 procent, tak bych se šel poděkovat na Svatou Horu.

HN: Několikrát jste tady vy i Miroslav Kalousek zdůraznili, že se člověk musí každý den aspoň chvíli smát. Znamená to, že chcete ve společnosti místo blbé nálady šířit dobrou náladu?
Samozřejmě. Už mi jde na nervy, když tady všichni šíří, jak říkal Václav Havel, blbou náladu. To nemá smysl. Musíme jít do toho. A bez optimismu nic nezmůžeme.

Související