Rozjařený Miroslav Kalousek kroutil na dokonale zrežírovaném víkendovém sněmu TOP 09 nesouhlasně hlavou snad jen jednou: když mu z pódia vzkázal jeho hlavní zdravotnický poradce a host sněmu Rudolf Zajac, že by se TOP 09 rozhodně neměla spokojit s ambicí, že v květnových volbách porazí "jen" komunisty, a skončí tak "až" na třetím místě.

V čem se liší programy TOP 09 a ODS - ZDE

Kalousek moc dobře ví, že s programem, který TOP 09 má a který bude ještě před volbami rozpracovávat, prostě lépe než na třetí místo dosáhnout nemůže.

Snížíme dávky. Daně ne

TOP 09 totiž lidem až příliš otevřeně říká velmi nepopulární věci, za které u většiny Čechů nikdy masovou podporu nezíská. Například: Snížíme a proškrtáme vám sociální dávky, budete si muset ze svého připlácet na obyčejné plomby, na léčení chřipky a možná i na jednodušší operace, a zrušíme vám desítky daňových výjimek, takže možná přijdete o stravenky nebo o režijní jízdenky na železnici. A pokud patříte k té polovině národa, která má stavební spoření, připravte se na to, že vám bude vynášet méně. Snížíme totiž jeho státní podporu.

A kdybyste si mysleli, že díky těmto škrtům snížíme daně, tak na to rychle zapomeňte. Daně snižovat nebudeme. Do té doby se budeme věnovat naší absolutní prioritě, kterou nadřazujeme nad všechno ostatní: snižování schodku veřejných rozpočtů. A to se snižováním daní nejde dohromady.

Karel SchwarzenbergTakto okázale nepopulární program může straně přinést možná 10, možná 15 procent voličů. Víc už by bylo obrovským překvapením. Kalousek říká, že maximum pro TOP 09 je porazit komunisty. Schwarzenberg pak tajně sní o oněch 15 procentech. "Budeme lidem otevřeně říkat, že si budeme muset všichni utáhnout opasky. Neočekávám proto, že budeme nějak zvlášť populární stranou. Kdybychom opravdu dostali kolem 15 procent, tak bych se šel poděkovat na Svatou Horu," řekl HN Schwarzenberg.

Jeho opatrnost je docela namístě. TOP 09 totiž podobně jako kdysi Unie svobody (US) boduje nejvíc u vzdělanějších a bohatších voličů z větších měst. A právě příklad US dobře ukazuje, že menší pravicová strana, která se zrovna objeví po boku ODS, sice může tyto voliče rychle získat, ale také velmi rychle ztratit. Právě Unie svobody totiž měla na jaře 1998 ještě tři měsíce před volbami v průzkumech podporu 18 procent. Nakonec ale díky sprintu Klausovy ODS získala US ve volbách jen necelých devět.

Máme i chudší voliče

Miroslav Kalousek přitom tvrdí, že síla TOP 09 je právě v tom, že na rozdíl od Unie svobody nezíská jen hlasy od liberálních a bohatších voličů z měst, ale i od "přemýšlivých" chudších lidí. "Máme podle našich průzkumů celou řadu voličů mezi nízkopříjmovými skupinami, kteří jsou přemýšliví, kteří vědí, že nemohou věřit populistickým slibům, a kteří si uvědomují, že mají-li dostat ve stáří bez problémů zdravotní a sociální péči až do konce svých dnů, tak to nemůže být zadarmo," tvrdí Kalousek.

Politologové si myslí, že strategie, za kterou by se nemuseli stydět ani jestřábové z Liberálního institutu, zabere hlavně na mladé voliče.

"Program TOP 09 příliš neosloví starší voliče, kteří si budou říkat: Proč bychom volili někoho, kdo nám na stará kolena něco vezme? Naopak na mladší voliče by fungovat mohl. Strana říká, že všechny věci dělá proto, aby se nezhroutily veřejné finance, zdravotní a sociální systém. Mladí ji mohou volit z obav, aby se neocitli v situaci, kdy stát nebude mít na jejich léčbu a na jejich důchody," říká politolog z pražské Fakulty sociálních věd Petr Just.

TOP 09 bude moci svůj ekonomicky velmi liberální program prosazovat jen v případě, že po volbách sestaví dvoubarevnou koalici s ODS. Což je zatím podle průzkumů vrcholně nepravděpodobné. I v koalici s ODS ale bude muset z programu slevit. Ani ODS totiž nechce, aby si lidé ze svého platili za banálnější zdravotní zákroky a stejně striktně odmítá snižovat státní podporu stavebnímu spoření.

Pokud by TOP 09 náhodou chtěla vstoupit do koalice s ČSSD, což je však nyní velmi nepravděpodobné, musela by se asi vzdát svého ekonomického programu úplně.

Bonus z neokoukanosti

Možná ještě víc než na schopnosti vysvětlit program ale bude úspěch TOP 09 záležet na tom, kdy přestane těžit z bonusu, že je v české politice něčím novým a neokoukaným. Miroslav Kalousek totiž směřoval vznik strany k původnímu termínu předčasných voleb, které měly proběhnout 9. a 10 října.

Právě letos v říjnu totiž měla být TOP 09 na jednu stranu dostatečně známá na to, aby ve volbách zabodovala, ale zároveň dostatečně neokoukaná na to, aby ji lidé začali brát jako jednu z normálních českých stran, kterých mají podle většiny průzkumů tak trochu dost.

Odsunutí voleb na květen tak nejvíc uškodilo právě TOP 09. A bude hodně záležet na tom, jak se bude TOP 09 prezentovat v normálních politických podmínkách.

Bude stačit pár podobných afér, jako ta bývalého poslance Ladislava Šustra, který byl ochotný za peníze změnit návrh loterijního zákona ve pospěch firem podnikajících v hazardu, a bonus TOP 09 získaný díky neokoukanosti bude pryč. 

V čem se liší programy TOP 09 a ODS

Zdravotnictví

TOP 09 navrhuje, aby si lidé platili některé lehčí nemoci nebo jednodušší operační zákroky částečně nebo úplně ze svého. Díky tomu má zbýt víc peněz na tu nejdražší a nejkvalitnější péči. Poplatky mají podle TOP 09 platit pokud možno všichni bez rozdílu.

ODS odmítá, aby si lidé platili ze svého lehčí nemoci nebo jednodušší operace. Místo toho chce do zdravotnictví přinést nové soukromé peníze tím, že si lidé budou moci legálně připlatit na rozdíl mezi standardní a nadstandardní zdravotní péčí.

Daně

TOP 09 odmítá zvyšování daní, ale zároveň říká, že kvůli krizi si teď Česko nemůže dovolit ani jejich snižování. Hodlá sjednotit základy pro výpočet daní a pojistného a proškrtat desítky daňových výjimek.

ODS odmítá zvyšování přímých daní, ale ráda by zároveň zvýšila daně nepřímé - zejména nižší sazbu DPH. Cílem ODS je jednotná sazba DPH. Podobně jako TOP 09 plánuje i ODS výrazně zjednodušit daňový systém, sjednotit základy daní a pojistného a proškrat daňové výjimky.

Sociální dávky

TOP 09 chce, aby sociální dávky pobírali opravdu jen ti nejchudší. Zároveň plánuje výrazně omezit podpory v nezaměstnanosti. Zaměstanci, kteří dají sami výpověď nebo ti, kteří dostali výpověď za hrubé porušení pracovní kázně, by neměli mít podle TOP 09 nárok na podporu v nezaměstnanosti.

ODS také plánuje zpřísnit vyplácení sociálních dávek. Například dávky v hmotné nouzi mají lidé dostávat mnohem víc než dosud prostřednictvím kuponů a stravenek. ODS uvažuje o snížení rodičovské dovolené.

Důchodová reforma

TOP 09 a ODS se ve způsobu důchodové reformy shodnou. Obě strany chtějí, aby si mohli lidé na soukromé účty posílat čtyři procenta z 28 procent, které na důchody každý měsíc odvádějí státu. Dvě procenta z toho by si lidé k tomu museli posílat ze svého. Všichni, kdo by si tento systém vybrali, by měli v důchodovém věku nižší státní penze.

Státní podpora stavebnímu spoření

TOP 09 chce snížit státní podporu stavebnímu spoření. Považuje ji za nespravedlivou a navíc si ji podle TOP 09 stát nemůže dovolit.

ODS snížení státních podpor stavebnímu spoření zásadně odmítá.

Vedení TOP 09

Sněm TOP 09 zvolil prvního předsedu strany a pět místopředsedů

Karel Schwarzenberg

Prvním předsedou nejmladší české strany se stal senátor a bývalý ministr zahraničí. Schwarzenberg se po jedenačtyřicetileté emigraci vrátil do Československa na podzim roku 1989. Jeho prvním politickým angažmá byl post kancléře prezidenta, jímž byl v letech 1990 až 1992.

Miroslav Kalousek

Funkci prvního místopředsedy TOP 09 obsadil někdejší ministr financí a dlouholetý člen KDU-ČSL. Kalousek byl hlavním iniciátorem vzniku TOP 09.

Ludmila Müllerová

Místopředsedkyní strany se stala senátorka Ludmila Müllerová. Už v roce 1998 byla zvolena poslankyní. V letech 2002 - 2004 působila na ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstkyně ministra odpovědná za oblast sociální politiky, sociálních služeb a rodinné politiky. V Senátu je od listopadu 2004.

Marek Ženíšek

Nejmladší z místopředsedů. V roce 2007 začal působit na ministerstvu spravedlnosti, od roku 2008 jako náměstek ministra. Marek Ženíšek je členem Rady vlády pro národnostní menšiny.

Pavol Lukša

Do vedení strany se dostal i někdejší (v letech 2005 - 2006) místopředsedou KDU-ČSL. Od listopadu 2008 až dosud je Pavol Lukša opět starostou obce Čeladná. Z KDU-ČSL vystoupil letos v červnu.

Jaromír Drábek

Poslední místopředseda TOP 09 se politice dosud spíše vyhýbal. V roce 2008 byl Jaromír Drábek jmenován čestným prezidentem Hospodářské komory ČR a téhož roku se stal předsedou Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR.

Jak si vede TOP 09 u veřejnosti

Volební modely (zisky TOP 09 v procentech)