Prezident Václav Klaus pravděpodobně nepojede na zimní olympiádu do kanadského Vancouveru. Důvodem je jeho rozladění z toho, že Kanada zavedla v červnu víza pro české občany. Klaus to v úterý řekl na křtu knihy jeho manželky Livie.

Klaus víza po jejich zavedení kritizoval kvůli tomu, že komplikují život mnoha českým občanům. Uznal, že Kanada má na takové rozhodnutí jako suverénní země právo, ale při jednáních s kanadskými diplomaty opakovaně dával najevo, že ho tím Kanada nepotěšila. Například v souvislosti s předáním pověřovacích listin nové kanadské velvyslankyni v ČR v září poznamenal, že jí zavedení víz zřejmě bude muset připomenout.

Vízovou povinnost Kanada obnovila v půlce července kvůli tomu, že za oceánem hromadně žádali o azyl čeští občané především z řad Romů. Někteří si stěžovali na diskriminaci, na druhou stranu se objevovaly informace, že jen využívají tamní benevolentní azylový systém a jeho dávky. Kanada připouštěla, že systém možná bude potřebovat revizi.
V Praze vyvolalo rozhodnutí Ottawy velké rozladění, česká diplomacie se obrátila na ústředí EU se žádostí o odvetu, protože členské země unie vízovou politiku slaďují. EU už pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Brusel uvedl, že Kanadě dává čas do konce roku. Kanada v současnosti neplánuje zrušení víz pro české turisty.

Olympijské hry ve Vancouveru se konají od 12. do 28. února. Klaus se nezúčastnil ani letní olympiády v Číně. Tehdy ale uvedl, že to nebylo z politických důvodů. Podstoupil totiž operaci kyčelního kloubu kvůli níž se do Asie nevypravil.