Americký prezident Barack Obama požádal ve středu spojence z NATO o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu. Severoatlantická aliance by měla do války s Talibanem zapojit tisíce nových bojovníků.

Počet vojáků s českou vlajkou, kteří působí v zahraniční misi, se v příštím roce pravděpodobně měnit nebude. Do mise ISAF v Afghánistánu může být nasazeno až 535 vojáků, v červnu to schválili poslanci.

Další navýšení by narazilo u ČSSD a KSČM. Předseda sociální demokracie si to neumí představit. "Jediné, co můžeme udělat, je postupně snižovat počty," uvedl Jiří Paroubek. Dodal, že ČSSD je ochotna dočasně podpořit současnou podobu misí, nikoli její změny a rozšiřování.

Paroubek připomněl vnitrostranickou anketu z letošního března, v níž většina místních organizací strany (82 procent) podpořila úplný odchod českých vojáků z Afghánistánu. Případně se vyslovila pro snížení stavu na úroveň Slovenska, tj. asi 175 vojáků.

"Pokud jde o Afghánistán, je potřeba připravit jiné, ne vojenské řešení," nastínil své plány Paroubek odpoledne na tiskové konferenci. 

ODS je pro navýšení

Z parlamentních stran se vůči zachování zahraničních misí v jakékoli podobě staví nejodmítavěji komunističtí politici. "V době krize a rostoucí nezaměstnanosti je možné ušetřit například na zahraničních misích Armády ČR. Bude to však složité prosadit, neboť mise, především v Afghánistánu, odmítá zásadně jen KSČM," konstatoval v polovině září Alexander Černý, místopředseda obranného výboru Poslanecké sněmovny.

Postoj ostatních partají je vůči pokračování českého angažmá v zahraničí vstřícný. Poslanec ODS a předseda výboru pro obranu Jan Vidím v úterý v rozhovoru pro Radiožurnál předestřel, že by hlasoval pro navýšení počtu českých vojáků.

"V obecné rovině samozřejmě říkám ano. Ale to je opravdu rovina obecná. V tom konkrétnu musím vědět, co naši vojáci by v Afghánistánu dělali a musím vědět, jestli naše armáda vůbec má ještě schopnost posilovat svůj afghánský kontingent," řekl Vidím.

Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody přispívají zahraniční operace k bezpečí obyvatel České republiky i k dobré pověsti naší země v cizině. Uvedl to v létě po setkání s ministrem obrany Martinem Bartákem, když se dohodli, že lidovci posvětí mandát vojáků v cizině na rok 2010.

TOP09 i Strana zelených podle informací agentury ČTK prosazují zachování misí v rámci spojeneckých závazků česká armády jako člena NATO.

Mise až na tři roky

Ačkoli jsou mise na rok 2010 schválené, poslanci by se jimi v nejbližší době měli zabývat znovu. Vláda jim poslala přepracovaný plán, který počítá s tím, že by se mise schvalovaly na dva roky, namísto současných 12 měsíců. Navíc s výhledem na rok třetí.

Podle ministra Bartáka by to snížilo náklady, vojáci by měli čas na přípravu a českou pozici by dopředu znali spojenci. Zároveň nákup služeb na delší dobu je prý výhodnější. Změnu ministr zdůvodnil i ryze praktickým argumentem, že se vojáci musejí na mise připravit, například nechat se očkovat, což prý nelze dělat ze dne na den.

Ministerstvo obrany zvažuje vyslání asi stovky mužů, ovšem ne přímo pro bojové akce. "Na přelomu roku 2009 a 2010 vyšleme do Afghánistánu dva transportní vrtulníky Mi 171 se stočlenným kontingentem," řekl serveru iHNed.cz mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek.